Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2021, WSZYSTKIE WPISY

Konkurs Literacki na Fraszkę im. Jana Grossa rozstrzygnięty

Autor: admin dnia 11 Październik 2021 Brak komentarzy

W dniu 8 października 2021 r. rozstrzygnięty został Konkurs literacki na Fraszkę im. Jana Grossa zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Na konkurs nadesłano 47 zestawów fraszek napisanych przez 47 autorów.

Jury Konkursu  w składzie:

Anna Dominiak – przewodnicząca
Jadwiga Gross – członek komisji
Jacek Lauda – członek komisji

na posiedzeniu w dniu 1 września 2021 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

przyznało 3 nagrody główne:

I nagrodę w wysokości 1000 zł Henryk Liszkiewicz (Piła)

II nagrodę w wysokości 700 zł Agnieszka Śliz (Dobroń Mały)

III nagrodę w wysokości 500 zł Adam Wożyński (Jawor)

Rodzina Jana Grossa ufundowała nagrodę specjalną w wysokości 200 zł dla Anny Żłobińskiej (Łagodzin).

Jury jest zgodne, że poziom nadesłanych prac był bardzo zróżnicowany. Poszczególne zestawy były nierówne, znalazły się w nich utwory prezentujące wysoką klasę, jak i słabe, oparte na ogranych pomysłach i przesłaniach. Nie wszystkie prace spełniały formalne kryteria fraszki. Sporo było tekstów nazbyt obszernych, z rozmytą bądź oczywistą puentą. Komisja doceniła fraszki łączące, zgodnie z rygorami gatunku, lapidarność i celność obserwacji. Szczególną uwagę zwróciły teksty esencjonalne, domagające się od odbiorcy pewnej dozy oczytania i humanistycznej ogłady, zawierające niebanalne spostrzeżenia. Doceniono umiejętność oszczędnego i klarownego wyrażania myśli, a także – charakterystyczną dla Patrona Konkursu – niepozbawioną dobrego smaku frywolność.

Podczas Festiwalu Fraszki im. Jana Grossa, który odbył się dnia 8 października 2021 r. o godz. 17.00 w holu gmachu głównego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odsłonięto popiersie Jana Grossa. Popiersie wiszące na ścianie holu biblioteki, wspólnie z dyrektorem książnicy, odsłonili żona i syn fraszkopisarza. Popiersie Jana Grossa przygotował artysta rzeźbiarz Andrzej Moskaluk.

NAGRODZONE FRASZKI

HENRYK LISZKIEWICZ

AGNIESZKA ŚLIZ

ADAM WOŻYŃSKI

ANNA ŻŁOBIŃSKA

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.