Konkurs EC2E2N
Chemia a współczesne społeczeństwo
Międzynarodowy konkurs EC2E2N dla uczniów i studentów
REGULAMIN
O co chodzi?
Projekt obejmuje konkurs podzielony na dwa etapy (najpierw etap krajowy a następnie etap międzynarodowy) skierowany do uczniów i studentów, którzy przygotują oryginalną pracę (pisemną, prezentację multimedialną, film wideo, komiks, plakat itd.) na temat rozwiązań, jakie chemia dostarcza społeczeństwu ułatwiając mu funkcjonowanie w różnych sektorach (energia, żywność, zdrowie, woda, transport, nowe technologie itp.).
Odbiorcami tych dzieł mogą być różne grupy: uczniowie szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, studenci oraz ogół społeczeństwa.
Kto organizuje?
Organizatorami ogólnopolskiego etapu konkursu są: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego[1] jako członek stowarzyszenia European Chemistry and Chemical Engineering Education Network[2] (EC2E2N) oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Chemicznego[3].
EC2E2N – stowarzyszenie zrzeszające wydziały chemiczne uniwersytetów i politechnik oraz towarzystwa chemiczne z całej Europy, zajmujące się promowaniem i doskonaleniem edukacji chemicznej na poziomie szkół wyższych, jest głównym organizatorem konkursu na etapie międzynarodowym.
Kto uczestniczy?
Konkurs jest otwarty dla uczniów każdej szkoły ponadpodstawowej (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) i uczelni (zarówno dla studentów pierwszego, drugiego, jak i trzeciego stopnia). W konkursie brać mogą udział uczniowie i studenci z następujących krajów: Włoch, Hiszpanii, Francji, Grecji, Anglii, Austrii, Niemiec i Polski.
W jakim celu?
Aby:
– stworzyć nowe metody i narzędzia, które pomogą w informowaniu szerokiej opinii publicznej o roli chemii w życiu codziennym i gospodarce człowieka.
– promować pozytywne strony chemii, poprawić wizerunek tej nauki.
– świętować Międzynarodowy Rok Chemii (IYC 2011) oraz Rok Marii Skłodowskiej-Curie (MSC-100)
Kiedy?
Prace można przysyłać począwszy od 1 lutego 2011 r.
Etap Krajowy
Termin składania prac upływa z dniem 30 kwietnia 2011r.
Otwarte głosowanie na stronie internetowej potrwa do 30 lipca 2011r.
Etap Międzynarodowy
Głosowanie rozpocznie się 1 września i potrwa do 31 października 2011 r.
W jaki sposób?
Prace należy wysyłać drogą elektroniczną na adres konkursEC2E2N@gmail.com .
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Na konkurs można zgłosić następujące rodzaje prac:
1) praca pisemna – fraszki, wiersze, krótkie opowiadania, eseje, artykuły itp. (nie więcej niż pięć stron A4, czcionka Times New Roman 12 punktów, odstęp 1,5); formaty plików DOC, DOCX lub RTF;
2) prezentacja multimedialna (do 20 slajdów); format plików: PPT lub PDF;
3) film, piosenka (do 6 minut); formaty plików: MP4, MP3, AVI, Real Player, Windows Media Player;
4) komiks (do 20 obrazków); formaty plików: JPEG, PNG, GIF, BMP lub TIFF;
5) plakat (jedna strona A1); formaty pliku: PPT, PDF, JPEG, PNG, GIF, BMP lub TIFF;
7) seria fotografii (maksymalnie 10 zdjęć); formaty plików JPEG, PNG, GIF, BMP lub TIFF.
Prace te muszą być oryginalnymi dziełami uczestników.
Każdy przesłany twór należy podpisać według następującego schematu:
PIERWSZYAUTOR_GRUPAODBIORCÓW_RODZAJPRACY. ROZSZERZENIEPLIKU
np.: JanKowalski_SzkolaPodstawowa_Piosenka.mp3, AnnaNowak_OdbiorcaOgolny_Pisemna.doc
Towarzyszący zgłoszeniu e-mail musi zawierać dodatkowo następujące informacje:
– nazwę szkoły, w tym poziom szkoły (gimnazjum, liceum, technikum) i rodzaj klasy lub nazwę uczelni osoby zgłaszającej pracę oraz stopień, rok i kierunek studiów
– oświadczenie, że praca została wykonana samodzielnie.
Zgłoszenie pracy do konkursu oznacza trwałe przeniesienie materialnych praw autorskich na rzecz EC2E2N. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do dowolnego wykorzystania przesłanych przez uczestników konkursu prac.
Prace konkursowe zostaną umieszczone na stronie internetowej po wcześniejszym podziale na sekcje w zależności od różnych grup publiczności oraz na typ wykonanej pracy. Głosowanie odbywać się będzie poprzez stronę internetową, w głosowaniu będą mogli brać udział wszyscy uczestnicy konkusu oraz inne osoby zainteresowane. Głosować będzie można na każdą z kategorii osobno.
Podział na kategorie:
Kategorie tworzone są przez połączenie jednego z odbiorców z rodzajem pracy.
Odbiorcy | Rodzaj pracy |
1) uczniowie szkół podstawowych,2) uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych;3) studenci studiów licencjackich, magisterskich,doktoranckich;4) ogół społeczeństwa. | 1) pisemna; 2)prezentacja , film, piosenka 3) komiks
4)plakat, fotografia |
Kryteria oceny prac
– Ciekawy sposób przedstawienia tematu, innowacyjność i kreatywność;
– Powiązanie z tematyką konkursu;
– Poprawność merytoryczna przekazywanych treści chemicznych;
– Poziom artystyczny / ogólne wrażenia estetyczne.
Etap Krajowy
Prace przesłane do udziału w konkursie zostaną umieszczone na stronie internetowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagielońskiego na specjalnie przygotowanej podstronie dotyczącej konkursu. Prace zostaną zaprezentowane z podziałem na cztery różne rodzaje publiczności. Organizatorzy konkursu mają prawo do wstępnej selekcji nadesłanych prac. Komisja konkursowa składać się będzie z przedstawicieli Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Autorzy prac opublikowanych na stronie Wydziału Chemii UJ otrzymają certyfikaty uczestnictwa w konkursie. Twórcy pięciu najlepszych prac wybranych w głosowaniu otwartym otrzymają dyplom oraz drobną nagrodę niespodziankę. Najlepsze prace zostaną opublikowana na stronie internetowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagielońskiego oraz stronie Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Informacja o zwycięzcach konkursu zostanie ponadto opublikowana w magazynie Orbital (czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Chemicznego).
Adres strony do glosowania: http://www.chemia.uj.edu.pl/ec2e2n/
Etap międzynarodowy
Do etapu międzynarodowego zostaną wybrane trzy z pięciu najlepszych prac z każdego z etapów krajowych. Następnie wybrane prace zostaną przetłumaczone na język angielski i umieszczone na stronie internetowej EC2E2N, gdzie nastąpi kolejny etap głosowania.
Autorzy trzech najwyżej oceniane prac na etapie międzynarodowym zostaną zaproszeni do udziału w dorocznym Zjeździe EC2E2N (wiosną 2012 r., najprawdopodobniej w Mediolanie we Włoszech). Osoby te zostaną poproszone o przedstawianie swoich prac konkursowych. Wszystkie wydatki związane z przyjazdem na Zjazd czyli transport, wyżywienie i zakwaterowanie zostaną w całości pokryte przez EC2E2N. Dodatkowo, najlepsze prace zostaną opublikowane w Newsleterze EC2E2N, który jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie oraz poza jej granicami (1022 odbiorców reprezentujących 520 instytucji z 66 krajów). Informacja o zwycięzcach konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej EC2E2N.
Adres strony do głosowania: http://www.intensiveschool.eu
W imieniu organizatorów konkursu zapraszają:
dr Iwona Maciejowska, mgr Małgorzata Zaitz
Informacja o konkursie jako plik pdf Pobierz plik
Informacja o konkursie jako plik pdf (wersja angielska) Pobierz plik
[1] Wydział Chemii Uniwersytet Jagielloński, ul. R. Ingardena 3, 30-060 Kraków, http://www.chemia.uj.edu.pl