KAZIMIERZ SŁOMIŃSKI ” FRASZKI UŚMIECHU WARTE”
Polecamy Państwu kolejną książkę Kazimierza Słomińskiego pt. “Fraszki uśmiechu warte”, która ukazała się w połowie 2020 r. nakładem Wydawnictwa Druk24h.com.pl Drukarnia Cyfrowa w Białymstoku. Książka zawiera ponad dwa tysiące fraszek, które autor napisał na przestrzeni około dwudziestu ostatnich lat. Są to fraszki w zdecydowanej większości dotyczące spraw obyczajowych oraz erotycznych, zwłaszcza relacji damsko-męskich. Osobne rozdziały autor poświęcił imionom kobiecym, następnie męskim, a także roślinom oraz zwierzętom. W sumie książka posiada 7 rozdziałów tematycznych:
W lesie podniet,
A rzeczywistość skrzeczy,
Uśmiech muzy,
Boskich imion czar,
Poczet imion męskich,
Ze świata roślin,
Ze świata zwierząt.
Liczy 235 stron naprawdę godnych polecenia fraszek, które czyta się z zapartym tchem. Autor posiada niezwykłe poczucie humoru, świetnie operuje słowem, dostrzega ludzkie przywary i zalety, które przedstawia w krzywym zwierciadle. Świetne, zaskakujące puenty, pomysły i realizacja godna Wielkiego Mistrza Słowa. Prawie wszystkie utwory stanowią dwuwiersze.
Kazimierz Słomiński urodził się w 1948 roku w Hornikach (obecnie Nowa Karczma) w województwie pomorskim. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1982 roku mieszka i tworzy w Białymstoku. Obecnie jest na emeryturze. Wcześniej był pracownikiem dydaktycznym na Uniwersytecie w Białymstoku. W Białymstoku związał się z nauczycielskim ruchem literackim.
Debiutował w 1971 roku. Publikował w całym szeregu czasopism literackich, społeczno kulturalnych i codziennych, takich jak: „Głos Wybrzeża, „Litery”, „Głos Szczeciński”, „Nadodrze”, „Szpilki”, „Gazeta Współczesna”, „Literacki Głos Nauczycielski”, moskiewska „Literaturnoja Gazieta”, „Najprościej”.
Fraszki i aforyzmy K. Słomińskiego drukowane są w najbardziej znaczących almanachach i antologiach, takich jak: „Wielka encyklopedia aforyzmów” t. I (1996), „Fraszki polskie” (2002), „Księga aforystyki polskiej XXI wieku. Potęga myśli” (2002), „Księga aforyzmów” (2005), „Z fraszką przez stulecia (XV-XX w.). Antologia” (2005), „O miłości wszelakiej”, „Aforyzmy kulinarne i biesiadne”, „Kuchnia polityczna”, „Aby nie umknęło SŁOWO”, „Epea”.
Indywidualnie wydał osiem książek: „Aforyzmy” (1988), „Ze snów o człowieku. Aforyzmy” (1991), „Clown story” (1992), „Zgrzeszyłem myślą” (1997), „Będziemy szybciej europieć” (2000), “Najważniejsze jest przeżycie” (2012), “Z fraszką na co dzień” (2017), “Fraszki uśmiechu warte” (2020).
Kazimierz Słomiński zajmuje się małymi formami literackimi, a więc takimi jak aforyzm, fraszka, haiku, pisze recenzje oraz szkice z dziejów kultury, redaguje książki oraz od 1995 r. kwartalnik literacki „Najprościej” wydawany z funduszy Zarządu Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Kazimierz Słomiński, należy do grona najlepszych współczesnych satyryków w Polsce.
Gratuluję publikacji. Gdzie ją można nabyć?