KAFEL 2011 – czyli Konkurs Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich
Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zorganizował już po raz drugi Konkurs Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich-KAFEL 2011.
Celem konkursu jest popularyzowanie amatorskiej twórczości literackiej oraz stworzenie możliwości prezentacji dorobku literackiego.
W konkursie mogły uczestniczyć osoby , które ukończyły 18 lat.
Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie utworu o dowolnej tematyce,
w dowolnej formie, który dotąd nie był publikowany ani nagradzany w żadnym konkursie.
Liczba znaków konkursowej pracy nie mogła przekraczać 4000
(maksymalnie 2 strony maszynopisu).
Jeden autor mógł nadesłać tylko jeden utwór, a w przypadku poezji – maksymalnie 3 utwory.
Prace konkursowe można było składać do 19 sierpnia 2011 r.
Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpiło podczas III Festiwalu im. Jana Himilsbacha, który odbył się się 3 września 2011 r. w Mińsku Mazowieckim.
Festiwal poświęcony jest wspomnieniom o życiu Jana Himilsbacha, aktora, pisarza i scenarzysty, oraz legendzie polskiego kina, który wywodzi się z Mińska Mazowieckiego .
Pomysłodawczynią festiwalu jest Ewa Sumisławska, kierownik Redakcji Kuriera Mazowieckiego TVP Warszawa,która zaproponowała władzom Mińska Mazowieckiego wspólną organizację imprezy.
Festiwal jest wielkim świętem filmu , który urozmaicają koncerty, projekcje filmów z udziałem Jana Himilsbacha, konkursy, całodniowy festyn promujący lokalnych twórców, biznesmenów, różne instytucje. Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy był zespół KULT.
Podczas festiwalu jest przyznana prestiżowa nagroda ,,Monidło’’.
Laur ten otrzymuje najlepszy aktor niezawodowy, wybrany w głosowaniu esemesowym.
W 2008 roku otrzymał ją Henryk Gołębiewski, a w 2009 r. – Zbigniew Buczkowski.
Aktorami nominowanymi do tegorocznego „Monidła” byli : Jarosław Jakimowicz, Paweł Kukiz, Agnieszka Włodarczyk, Joanna Bartel, Krzysztof Hanke i Michał Milowicz. O tym komu, spośród nominowanych, przypadnie Monidło 2011 zadecydowali widzowie TVP Warszawa.
W 2011 r. otrzymał ją Paweł Kukiz.
Od 2010 r. imprezie towarzyszy KAFEL, czyli Konkurs Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich.
Konkurs promuje inwencję twórczą, samorodne talenty, a jury ocenia pomysłowość, polot i ciekawe słownictwo oraz niebanalne podejście do tematu.
Komisja Konkursu Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich – KAFEL 2011 w składzie:
- Dorota Berg
- Paweł Goźliński
- Dariusz Mól
po przeczytaniu 63 prac opatrzonych godłem przyznała następujące nagrody :
I miejsce – nagrodę pieniężną w wysokości 2000 PLN
– otrzymuje MIGNON – pani Edyta Wysocka z Miastka w województwie pomorskim. Nagrodę niespodziankę – dwie wejściówki do jednego z kin sieci IMAX lub Cinema City – ufundował pan Marek Dróżdż.
Uzasadnienie: Komisję ujęła wprawna ręka do pisania, wrażliwość i proza, która ociera się o poezję. Podobały się słowem malowane obrazki i sposób, w jaki MIGNON opowiada o przeszłości. Podejrzewamy, że MIGNON napisała więcej takich „wspominków”, które składają się na jedną spójną całość. Jeśli tak jest, to chętnie doczytamy resztę, a jak to dopiero zapowiedź większej całości, to nalegamy, aby czym prędzej MIGNON zabrała się do pracy.
II miejsce – nagrodę pieniężną w wysokości 1500 PLN
– otrzymuje KARER – pan Bartosz Głowacki z Warpalic w województwie kujawsko-pomorskim. Nagrodę niespodziankę – zaproszenie do kawiarni CYNAMON ufundowali jej właściciele, państwo Dorota i Maciej Natorffowie.
Uzasadnienie: Komisja wciąż pozostaje pod ogromnym wrażeniem wierszy KARERA, a co niektórzy jej członkowie przyznają się do tego, że czytają te wiersze codziennie i mają ochotę na więcej.
III miejsce – nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
– otrzymuje HASH – pani Anna Piliszewska z Wieliczki w woj. małopolskim. Nagrodę niespodziankę: zaproszenie do pizzerii LaBella ufundował jej właściciel, pan Paweł Szwach.
Uzasadnienie: Genialny jest pierwszy wiersz o Janie Himilsbachu, wg Komisji idealnie oddaje to, kim był słynny Mińszczanin. Ponadto „Himilsbach” idealnie koresponduje z Kaflem.
Komisja podsumowując Konkurs stwierdziła :”Większość nadesłanych prac prezentowała wysoki poziom literacki – przeczytaliśmy dużo dobrej poezji, trochę gorzej było z prozą. Chcielibyśmy też ogłosić, że członkowie Komisji nie pozbędą się wyrzutów sumienia, które spowodowane są tym, iż nie mogli nagrodzić utalentowanych: Kołysanki, Reliefu z betonu, Jumbułki, Konia, który śpiewa, Kota, który mówi i Skaryfikatora. Nasze wyrzuty sumienia ukoić mogą tylko… zakupy – wydanych tomików poezji w/w autorów”.