Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

JANUSZ REWIŃSKI NIE ŻYJE

Autor: admin dnia 4 Czerwiec 2024 Brak komentarzy

Dnia 1 czerwca 2024 r. zmarł Janusz Rewiński, znany polski aktor, satyryk, polityk, poseł na Sejm I kadencji. O jego śmierci poinformował jego syn Jonasz Rewiński w mediach społecznościowych.

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 r. w Żarach w rodzinie pochodzącej z okolic Równego na Wołyniu. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, następnie w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie.

Podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami.  Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował w roli Wacława oraz Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem.

Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę „Miśka”, gruboskórnego dyrektora teatru.

Wystąpił w licznych filmach, m.in. w Podróżach pana Kleksa oraz Kilerze. Polacy kochali go za rolę Siary w firmie “Kiler”.

W 1997 roku Rewinski dostał rolę, która na stałe zapisała go w historii polskiej kinematografii. W filmie “Kiler” Juliusza Machulskiego wcielił się w Stefana “Siarę” Siarzewskiego. “Siara” jest dzisiaj postacią kultową, a jego teksty weszły do języka potocznego.

Zagrał też w takich serialach jak Zmiennicy czy Tygrysy Europy.

Szczyt kariery aktora przypadł na koniec XX i początek XXI wieku. W serialu “Tygrysy Europy” Rewiński zagrał Edwarda Nowaka, który za komuny był przemytnikiem, później biznesmenem. Dzięki kontaktom i nie zawsze czystym układom znalazł się na liście najbogatszych Polaków.  Satyra na nowobogackich cieszyła się ogromną popularnością wśród widzów.

W 1993 po dwuletniej przerwie na okres sprawowania mandatu posła wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej. W latach 1998–2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama w TVN (krótko program ukazywał się również w TVP). Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program Szkoda gadać w TVP1. Od września do października 2010 na antenie tej samej stacji wraz z dziennikarką Joanną Fudalą prowadził program Siara w kuluarach.

Na początku lat 90. znalazł się wśród organizatorów założonego na fali popularności tego programu stowarzyszenia „Skauci Piwni”, na bazie którego powstała następnie Polska Partia Przyjaciół Piwa. W wyborach parlamentarnych w 1991 z listy tego ugrupowania został wybrany posłem I kadencji.

W ostatnich latach Janusz Rewiński wycofał się w cień, jednak w 2023 roku udzielił wywiadu w programie “Szykowne rozmowy”. Aktor mówił o tym, jak wygląda jego codzienność. Zaskoczył swoim wyznaniem. Powiedział, iż mimo posiadania dwóch synów i kochającej żony, prowadzi samotne życie.

“Wraz z upływem czasu czuję coraz mniejszą potrzebę kontaktu z ludźmi, znajomymi i nieznajomymi. Nie szukam nowych znajomości, chyba jestem już samotnikiem. Bardzo dobrze się czuję sam. W tym wieku na szczęście nie potrzebuję kontaktu z rodziną. Moi synowie mnie nie widzą miesiącami. Im to nie jest potrzebne i ja im nie jestem potrzebny” - mówił Rewiński.

Po porzuceniu aktorskiej kariery Janusz Rewiński zajął się rolnictwem. Za namową koleżanki kupił ziemię na mazowieckiej wsi Dzielnik koło Mińska Mazowieckiego. O zakupie przypomniał sobie, gdy doszedł do wniosku, że jego ekranowa kariera się już skończyła. W ostatnich latach mieszkal we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego,

“Na 12 hektarach ziemi mam las, stawy rybne, łąki i pastwiska. Hoduję cztery konie, dziesięć owiec, cztery kozy, kury i kaczki. Koszę łąki, suszę siano, wycinam gałęzie, zabezpieczam sobie opał, drewno na zimę” – powiedział aktor w wywiadzie z wp.pl.

Prywatnie Janusz Rewiński przez kilkadziesiąt był szczęśliwym mężem. Wraz z żoną, Iwoną Biernacką, doczekali się dwóch synów – Jonasza (dziennikarza i prezentera) i Aleksandra (śpiewaka operowego).

W 2010 roku otrzymał srebrny, a w 2016 roku złoty medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


jeden + 9 =