JANUSZ REWIŃSKI NIE ŻYJE
Dnia 1 czerwca 2024 r. zmarł Janusz Rewiński, znany polski aktor, satyryk, polityk, poseł na Sejm I kadencji. O jego śmierci poinformował jego syn Jonasz Rewiński w mediach społecznościowych.
Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 r. w Żarach w rodzinie pochodzącej z okolic Równego na Wołyniu. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, następnie w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie.
Podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował w roli Wacława oraz Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem.
Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę „Miśka”, gruboskórnego dyrektora teatru.
Wystąpił w licznych filmach, m.in. w Podróżach pana Kleksa oraz Kilerze. Polacy kochali go za rolę Siary w firmie “Kiler”.
W 1997 roku Rewinski dostał rolę, która na stałe zapisała go w historii polskiej kinematografii. W filmie “Kiler” Juliusza Machulskiego wcielił się w Stefana “Siarę” Siarzewskiego. “Siara” jest dzisiaj postacią kultową, a jego teksty weszły do języka potocznego.
Zagrał też w takich serialach jak Zmiennicy czy Tygrysy Europy.
Szczyt kariery aktora przypadł na koniec XX i początek XXI wieku. W serialu “Tygrysy Europy” Rewiński zagrał Edwarda Nowaka, który za komuny był przemytnikiem, później biznesmenem. Dzięki kontaktom i nie zawsze czystym układom znalazł się na liście najbogatszych Polaków. Satyra na nowobogackich cieszyła się ogromną popularnością wśród widzów.
W 1993 po dwuletniej przerwie na okres sprawowania mandatu posła wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej. W latach 1998–2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama w TVN (krótko program ukazywał się również w TVP). Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program Szkoda gadać w TVP1. Od września do października 2010 na antenie tej samej stacji wraz z dziennikarką Joanną Fudalą prowadził program Siara w kuluarach.
Na początku lat 90. znalazł się wśród organizatorów założonego na fali popularności tego programu stowarzyszenia „Skauci Piwni”, na bazie którego powstała następnie Polska Partia Przyjaciół Piwa. W wyborach parlamentarnych w 1991 z listy tego ugrupowania został wybrany posłem I kadencji.
W ostatnich latach Janusz Rewiński wycofał się w cień, jednak w 2023 roku udzielił wywiadu w programie “Szykowne rozmowy”. Aktor mówił o tym, jak wygląda jego codzienność. Zaskoczył swoim wyznaniem. Powiedział, iż mimo posiadania dwóch synów i kochającej żony, prowadzi samotne życie.
“Wraz z upływem czasu czuję coraz mniejszą potrzebę kontaktu z ludźmi, znajomymi i nieznajomymi. Nie szukam nowych znajomości, chyba jestem już samotnikiem. Bardzo dobrze się czuję sam. W tym wieku na szczęście nie potrzebuję kontaktu z rodziną. Moi synowie mnie nie widzą miesiącami. Im to nie jest potrzebne i ja im nie jestem potrzebny” - mówił Rewiński.
Po porzuceniu aktorskiej kariery Janusz Rewiński zajął się rolnictwem. Za namową koleżanki kupił ziemię na mazowieckiej wsi Dzielnik koło Mińska Mazowieckiego. O zakupie przypomniał sobie, gdy doszedł do wniosku, że jego ekranowa kariera się już skończyła. W ostatnich latach mieszkal we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego,
“Na 12 hektarach ziemi mam las, stawy rybne, łąki i pastwiska. Hoduję cztery konie, dziesięć owiec, cztery kozy, kury i kaczki. Koszę łąki, suszę siano, wycinam gałęzie, zabezpieczam sobie opał, drewno na zimę” – powiedział aktor w wywiadzie z wp.pl.
Prywatnie Janusz Rewiński przez kilkadziesiąt był szczęśliwym mężem. Wraz z żoną, Iwoną Biernacką, doczekali się dwóch synów – Jonasza (dziennikarza i prezentera) i Aleksandra (śpiewaka operowego).
W 2010 roku otrzymał srebrny, a w 2016 roku złoty medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Fot. archiwum własne