Główna » Leszek Wierzchowski, WSZYSTKIE WPISY

Izba Pamięci dla Leszka Wierzchowskiego

Autor: admin dnia 28 Czerwiec 2024 Brak komentarzy

W Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu otwarto Izbę Pamięci Twórczości
Leszka Wierzchowskiego.

Nota biograficzna

Leszek Antoni WIERZCHOWSKI, urodzony 10 września 1949 roku w Zawierciu, obecnie zamieszkały w Katowicach. Jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Krakowie.

Pisał liryki, dramaty poetyckie i fraszki. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz prasowy w Katowicach i Warszawie.

Jest autorem współczesnej  epopei narodowej- dramatu „MILLENIUM, czyli Narodziny Solidarności Narodu Polskiego w Gdańsku podczas strajku 1980 roku. Epopeja”, który stał się bestsellerem. Poeta, pisząc o wydarzeniach sierpniowych w 1980 r. w Gdańsku, nawiązuje także do Powstania warszawskiego 1944 r., do strajków w 1968 i 1970 roku, wreszcie do wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

„Millenium” miało trzy wydania (1998,1999,2023).  Po raz pierwszy było inscenizowane w Muzeum Kinematografii  Łodzi z udziałem wybitnych autorów takich, jak Jan Machulski, Leon Niemczyk i inni.

Drugi ważny rozdział  twórczości L. Wierzchowskiego-  to fraszki. Autor tego najtrudniejszego gatunku literackiego wychodzi naprzeciw czytelnikom  z pięcioksięgiem fraszek  miłosnych, społeczno-obyczajowych, satyrycznych, filozoficznych, lirycznych, religijnych… etc. etc. Jest to cykl pt. ”Świat skrócony”… do fraszki,  w skład którego wchodzą zbiory:  „ Manifest erotyczny”, „Dziwne stany świadomości”, Imionnik zakochanych”, „Erotyczne przymiarki” i „Sztuka pieszczot”. W przygotowaniu do druku:  ”Cyrk z Amorem” i „Modlitwa o Eden”. Jego fraszki  cieszą się popularnością  i były wielokrotnie wznawiane. Jako pisarz jest płodny i twórczy – napisał trzydzieści tysięcy fraszek.  Jest w nich bezpośredni, serdeczny i bliski czytelnikowi.
Przygoda  Wierzchowskiego z  fraszką, jako gatunkiem literackim, trwa już ponad pięćdziesiąt lat. Debiutował wierszem lirycznym  pt. ”Modlitwa” w polonijnym czasopiśmie „Naprzód” w Londynie w czerwcu 1970 r., a miesiąc później fraszkami na łamach „Trybuny Robotniczej” w Katowicach.

W latach siedemdziesiątych ub. wieku za swoje fraszki, publikowane na łamach wielu czasopism ogólnopolskich i regionalnych śląskich, a także na antenie Radia Katowice, otrzymał stypendium Związku Literatów Polskich w Warszawie, a także wiele nagród – wśród nich Laur Umiejętności i Kompetencji.  Po 1970 roku należał do ugrupowań poetyckich w Częstochowie i we Wrocławiu.

W latach 2005 -2024  na łamach ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „AKANT” odbyło się X edycji konkursu na fraszkę, aforyzm lub limeryk pt. ”Inspiracje Wierzchowskim”.

Fraszki Leszka Wierzchowskiego cechuje autentyczny, zdrowy humor i błyskotliwy dowcip. Autor umiejętnie wykorzystuje komizm słowa, sytuacji i niejednokrotnie- postaci; a także po mistrzowsku czerpie twórcze możliwości z formalnych i słownych walorów fraszki jako gatunku literackiego.

Leszek Wierzchowski w swoich fraszkach ukazuje różne aspekty życia i ludzkiej natury, często w ironiczny i przemyślany sposób. Jego twórczość jest zarówno zabawna, jak i refleksyjna.

Uwagę zwraca maksymalna skrótowość wypowiedzi, duża doza elegancji w treści i formie, swego rodzaju finezja, a niekiedy – odkrywczość. Jego poetyckie perełki to często „złote myśli”.
We fraszkach erotycznych zaobserwować można pewną odwagę w formułowaniu treści. Najprawdopodobniej jest to wpływ rewolucji seksualnej lat siedemdziesiątych XX wieku. Nigdy jednak autor nie przekracza granic przyzwoitości i norm etycznych. Należy też zwrócić uwagę na umiejętność czerpania z ludowych przysłów języka potocznego, co również przybliża autora i jego fraszki odbiorcy.

Z pewnością zagoszczą one w wielu polskich domach i przyniosą chwilę odprężenia zmęczonemu czytelnikowi przełomu wieków, może choć na moment zwalczając przygnębienie, szarość i dekadentyzm.

Takie właśnie intencje i takie przesłanie kierowały ich autorem – Leszkiem Wierzchowskim.

Rękopisy twórczości literackiej Leszka Wierzchowskiego znajdują się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Obszerna biografia L. Wierzchowskiego została zamieszczona w ”Encyklopedii osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, IX./2023, BPH -BRITISH PUBLISHING HOUSE LTD.

15 lutego 2024 r. otwarto Izbę Pamięci Twórczości Leszka Wierzchowskiego w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


3 + dwa =