Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2022, WSZYSTKIE WPISY

II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Grossa rozstrzygnięty

Autor: admin dnia 20 Listopad 2022 Brak komentarzy

II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Grossa zorganizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim został oficjalnie rozstrzygnięty 18 listopadada 2022 r.

Na II edycję Konkursu wpłynęło 168 zestawów fraszek nadesłanych przez 145 autorów.

Jury Konkursu w składzie:

Anna Dominiak – przewodnicząca

oraz członkowie: Jadwiga Gross i Jacek Lauda

na posiedzeniu w dniu 17 września 2022 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim po dokładnym zapoznaniu się z nadesłanymi tekstami przyznało trzy nagrody główne:

I nagroda w wysokości 1000,00 zł Agnieszka Śliz (Dobroń)

II nagroda w wysokości 700,00 zł Zbigniew Witosławski (Gorzów Wielkopolski)

III nagroda w wysokości 500,00 zł Bartłomiej Bill (Konin)

Ponadto Rodzina Jana Grossa ufundowała nagrodę specjalną w wysokości 200,00 zł dla Tadeusza Grabowskiego (Koślinka)

AGNIESZKA ŚLIZ
ZBIGNIEW WITOSŁAWSKI
BARTŁOMIEJ  BILL
TADEUSZ GRABOWSKI

W podsumowaniu Jury stwierdziła:

Tegoroczna, druga edycja Konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem piszących, o czym świadczy blisko czterokrotnie większa liczba nadesłanych zestawów.

Ponad 20  autorów dostarczyło więcej niż jeden zestaw. Niestety, spora część tekstów wykazała słaby poziom merytoryczny i formalny. Wśród ocenianych prac były takie, które eksploatując mocno ograne w sztuce fraszkopisarskiej tematy i znacznie już wyzyskany obszar obserwacji, miały niewiele wspólnego ze współczesnymi zjawiskami. Zabrakło w nich także zręcznego, innowacyjnego, budzącego uśmiech odbiorcy ujęcia formalnego, które w tym gatunku ceni się szczególnie. Wiele grzeszyło przewidywalnością puenty i nachalnym moralizowaniem.

Dlatego uwagę jury zwróciły utwory nie tylko wzorowo spełniające gatunkowe założenia fraszki, ale także odznaczające się aktualnością tematu i świeżością spojrzenia. Jak zawsze doceniona została sprawność oszczędnego operowania słowem, jasność i precyzja wyrażania myśli. Nie bez znaczenia w ocenie było dające się zauważyć oczytanie nagrodzonych autorów oraz ich umiejętność twórczych odwołań do kodów kultury i tradycji fraszki.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


6 × dziewięć =