Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY, WYNIKI KONKURSÓW

HENRYK CHMIELEWSKI, “PAPCIO CHMIEL”, TWÓRCA “TYTUSA, ROMKA I A’ TOMKA” OBCHODZI 90 URODZINY

Autor: admin dnia 7 Czerwiec 2013 Brak komentarzy

Henryk Chmielewski – znany również jako “Papcio Chmiel”, twórca jednej z najpopularniejszych w Polsce serii komiksowych, “Tytus, Romek i A’Tomek”, polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego,  7 czerwca obchodzi 90 urodziny.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (maj 2007). W sierpniu 2009 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Pierwszy kontakt ze światem dziennikarskim miał, gdy był już żołnierzem. Opiekował się koszarową gazetką. Walczył podczas powstania warszawskiego w 1944 r. w 7 Pułku Piechoty AK “Garłuch”; jego pseudonimem powstańczym był “Jupiter”. Chmielewski został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

W 1947 r. rozpoczął pracę grafika w piśmie “Świat Przygód, później pracował dla “Świata Młodych”.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955‐1956).

Najbardziej jest znany z niezwykle popularnej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

Pierwsza część serii komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek” ukazała się 25 października 1957 r., na łamach “Świata Młodych“. Dowcipne opowiadania o przygodach dwóch przyjaciół-harcerzy i człekokształtnej małpy – Tytusa de Zoo, którego ci usiłują “uczłowieczyć”, spotkały się z entuzjazmem komiksowej publiczności. Kolejne odcinki stawiały bohaterów w coraz bardziej niezwykłych – często nieco absurdalnych – sytuacjach przepełnionych odniesieniami do historii i geografii. Tytus, Romek i A’Tomek przeżywali swoje przygody m.in. w realiach powstania warszawskiego, odsieczy wiedeńskiej, bitwy pod Grunwaldem, a nawet wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Do maja 2010 ukazało się 35 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki „W odwiedziny do rodziny”. Papcio Chmiel napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie”, w której rysownik i powstaniec opowiadał o swoim dorastaniu w stolicy oraz „Tytus zlustrowany”.

W styczniu 2005 swoją premierę miała gra komputerowa „Tytus, Romek i A’Tomek – Armia zbuntowanych robotów”. W 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu kolekcjonerską kopertę FDC oraz znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, przedstawiających podobizny “Papcio Chmiela” i trójki jego bohaterów. Wszyscy zostali zobrazowani w konwencji zdjęć z kartoteki policyjnej.  Pod koniec 2010 wydawnictwo „Agora” wydała słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód „Tytusa, Romka i A’Tomka” – wyprawa na wyspy nonsensu – z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. Pod koniec 2010 Poczta Polska wydała w wersji limitowanej kalendarz na rok 2011 – „4 pory uśmiechu” z ilustracjami narysowanymi przez m.in. przez H.J. Chmielewskiego. W maju 2011 została wydana książka autorstwa Papcia Chmiela pt.: „Witek sprytek i inne opowieści”.

Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka zostały także przeniesione na film. W roku 1989 w Poznaniu rozpoczęto prace nad pierwszymi, 10-minutowymi odcinkami animowanej serii. Serial powstał jednak bez wiedzy autora i spotkał się z jego nieprzychylną reakcją. Kolejną próbę podjęto w 2002 r., gdy powstał pełnometrażowy film animowany “Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, w reżyserii Leszka Gałysza. Swoich głosów głównym bohaterom użyczyli: Marek Kondrat, Wojciech Malajkat i Piotr Gąsowski. Film nie spodobał się jednak fanom komiksu, którzy zarzucali mu, że postaci za bardzo różnią się od “Chmielewskiego” oryginału.

H. J. Chmielewski nadal mieszka i pracuje w Warszawie. Czytelnicy, którzy wychowali się na jego twórczości, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa.

Jak podają media, z okazji swoich 90. urodzin, od jednego z fanów Papcio Chmiel otrzymał w prezencie deskorolkę z namalowanymi bohaterami kultowego komiksu.

Opracowanie: portal migielicz.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.