Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

FESTIWAL MIKOŁAJA REJA W SIENNICY RÓŻANEJ

Autor: admin dnia 10 Maj 2024 Brak komentarzy

Festiwal Mikołaja Reja rozpocznie się 24 maja 2024 r. w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i potrwa trzy dni. To właśnie w Siennicy Różanej poeta przez przez większą część swojego życia mieszkał i tworzył. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął m.in. Nicolas Rey, który przyjedzie do Siennicy Różanej z synami.

Trwają przygotowania do Festiwalu Mikołaja Reja w Siennicy Różanej. Będzie to pierwszy w Polsce festiwal, poświęcony ojcu polskiej literatury i odbędzie się z udziałem m.in. jego pra pra prawnuka.

Festiwal Mikołaja Reja rozpocznie się 24 maja w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i potrwa trzy dni. To właśnie w Siennicy Różanej poeta przez przez większą część swojego życia mieszkał i tworzył.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął m.in. Nicolas Rey, który przyjedzie do Siennicy Różanej z synami. Wśród gości będą również autor kultowych audycji radiowych “Droga przez mąkę” Łukasz Modelski oraz prof. Jarosław Dumanowski, który ugotuje rejową polewkę piwną z twarogiem.

Co znajdzie się w programie Festiwalu Mikołąja Reja?

W programie trzydniowej imprezy pod hasłem ”Używaj miła duszo, bo masz wszystkiego dobrego dosyć”, są również m.in. konkursy toastów na cześć Mikołaja Reja, na najlepszą ćwikłę, ser zagrodowy i konkurs nalewek gospodarskich oraz mecz poetycki na fraszki.

Festiwal, którego głównym celem jest niesienie radości życia, nie może odbyć się bez muzyki

- Oprócz spotkań, prelekcji i pokazów goście mogą liczyć na sporą dawkę muzyki w wykonaniu na przykład zespołu “Ładne Kwiatki”, Bum Bum Orchestar oraz Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn. Ta ostatnia jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie, a na co dzień grywa m.in. z Dawidem Podsiadło – poinformowała Agnieszka Poźniak producentka festiwalu i dyrektor Centrum Kultury w Sienicy Różanej.

Pomysłodawcy Festiwalu Mikołaja Reja ogłosili już, że pierwsza edycja imprezy będzie przygotowaniem do drugiej, która za rok będzie mieć szczególny charakter, ponieważ odbędzie się w 520. rocznicę urodzin ojca polskiej literatury.
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i jego otoczeniu, a szczegółowe informacje są na bieżąco publikowane na Facebook’u festiwalu.

Patronem honorowym festiwalu jest Generalny Konserwator Zabytków i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. Imprezie patronuje również Slow Food Polska, a partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie “Lubelskie Smakuj Życie”.

Nazywany jest ojcem polskiej literatury, był też wędkarzem, wyrabiał sery i założył Rejowiec. Pierwszy w Polsce festiwal poświęcony Mikołajowi Rejowi, odbędzie się w Siennicy Różanej, gdzie poeta przez większą część swojego życia mieszkał i tworzył. Wydarzenie rozpocznie się 24 maja.

Festiwal Mikołaja Reja w Siennicy Różanej odbędzie się od 24 do 26 maja.

Siennica Różana była dla Reja arkadią, w której miał swój dom, gospodarzył, uprawiał zioła, a także wyrabiał sery i łowił ryby. – Niewielu wie, że Mikołaj Rej był autorem drugiego w Europie opisu łowienia na błystkę, a także znakomitym kucharzem, który znał świetne przepisy, na przykład na ćwikłę czy kiszenie ogórków. W związku z rosnącym zainteresowaniem turystyką kulinarną i faktem, że region lubelski jest swoistym zagłębiem spokoju, postanowiliśmy zorganizować festiwal, który będzie trzydniowym resetem dla wszystkich, chcących poznać Reja, czytać jego teksty i odtwarzać potrawy – mówi Waldemar Sulisz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął m.in. Nicolas Rey, który przyjedzie do Siennicy Różanej z synami. Wśród gości będą również autor kultowych audycji radiowych “Droga przez mąkę” Łukasz Modelski oraz prof. Jarosław Dumanowski, który ugotuje rejową polewkę piwną z twarogiem. Oprócz spotkań, prelekcji i pokazów goście mogą liczyć na sporą dawkę muzyki w wykonaniu na przykład zespołu “Ładne Kwiatki”, Bum Bum Orchestar oraz Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn. Ta ostatnia jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie, a na co dzień grywa m.in. z Dawidem Podsiadło.

- Festiwal będzie wielkim uszanowaniem tej postaci, której po prostu jesteśmy to winni. Pomysł, który zgodnie zaakceptowała cała komisja kultury rady gminy, ma również poparcie mieszkańców, dumnych z tego, że ojciec polskiej literatury znalazł tutaj swoje miejsce na ziemi - mówi wójt gminy Siennica Różana, Leszek Proskura.

Pomysłodawcy Festiwalu Mikołaja Reja ogłosili już, że pierwsza edycja imprezy będzie przygotowaniem do… drugiej, która za rok będzie mieć szczególny charakter, ponieważ odbędzie się w 520. rocznicę urodzin ojca polskiej literatury.

Wszystkie wydarzenia będą się odbywać w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i jego otoczeniu, a szczegółowe informacje są na bieżąco publikowane na Facebook’u festiwalu.

PROGRAM – Festiwal Mikołaja Reja

Piątek, 24 maja

  • 10.00 Dwór Sztuki: Uroczysta Sesja Rady Gminy Siennica Różana
  • 10.30 Dwór Sztuki: Wręczenie odznaczeń z okazji jubileuszu XX – lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej
  • 11.30 Dwór Sztuki: Wykład Waldemara Sulisza o Mikołaju Reju inaugurujący Festiwal.
  • 18.00 Stół spotkań: Otwarcie Festiwalu Mikołaja Reja. Goście specjalni: Nicolas Rey, Łukasz Modelski i Waldemar Sulisz.
    • rozmowa o dziedzictwie kulinarnym Mikołaja Reja,
    • komentowana degustacja potraw z receptur M. Reja, przygotowanych z użyciem produktów lokalnych,
    • rozstrzygnięcie Konkursu nalewek gospodarskich.
  • 19.30 Mecz poetycki na fraszki. Prowadzenie: Artur Bratek

Sobota, 25 maja

  • 16.00 Stół spotkań: Pokaz gotowania potraw wołoskiej kuchni w wykonaniu Miry Horal z zespołu Ładne kwiatki, połączona z opowieścią o historii serowarstwa w Siennicy Różanej. Koncert zespołu Ładne kwiatki.
  • 17.30 Stół spotkań: Wielkie gotowanie rejowej polewki piwnej z twarogiem pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego, połączona z rozmową o produkcie lokalnym pod hasłem Kupuj lokalnie. Degustacja dla wszystkich uczestników.
  • 18.50 Scena dobrego smaku: Koncert Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza.
  • 19.30 Oficjalne powitanie. Wręczenie nagród.
  • 20.00 Scena dobrego smaku: Konkurs toastów na cześć Mikołaja Reja. Prowadzenie Łukasz Modelski.
  • 20.30 Scena dobrego smaku: Koncert zespołu Bum Bum Orkestar

Niedziela, 26 maja

  • 15.00 „W gościnnych progach u Mikołaja Reja”. Piknik rodzinny w parku podworskim.
    • stoiska edukacyjne przygotowane przez partnerów
  • 17.00 Stół spotkań: Spotkanie z dr Jackiem Szklarkiem, szefem Slow Food Polska i prezentacja najsłynniejszych serów świata. Podsumowanie Festiwalu.
  • 19.00 Dwór Sztuki: Wieczór wspomnień o Franciszku Piątkowskim, czytanie fragmentów tekstów, prezentacja Utworów zebranych.

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu na lepsze.

Wydarzenia towarzyszące.

  • Konkursy kulinarne o laur Mikołaja Reja:
  • Konkurs na najlepszą ćwikłę
  • Konkurs na ser zagrodowy
  • Konkurs nalewek gospodarskich
  • Konkurs plastyczny „Mikołaj Rej w Siennicy Różanej”
  • Wystawa IOSIS malarstwo Krzysztofa Gliszczyńskiego
  • Stoisko z serami zagrodowymi.
  • Pokaz filmu z serii „Historia kuchni polskiej”

Festiwal Mikołaja Reja
24-26.05.2024 – Siennica Różana

Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Bożena Żelazowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Generalny Konserwator Zabytków.

Patronat Slow Food Polska
Partnerem festiwalu jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj życie!”

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


5 + = dziewięć