Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2017, WSZYSTKIE WPISY

FESTIWAL GWARY I TRADYCJI KRAKOWSKIEJ “KRAKOWSKA GODKA 2017″

Autor: admin dnia 21 Luty 2018 Brak komentarzy

W dniu 10  września 2017 r. w  podkrakowskiej miejscowości  Mogielnica  odbył się   festiwal    gwary i tradycji krakowskiej  Krakowska Godka 2017. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Bene Tibi, gmina Wielka Wieś przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury  i Starosty Powiatowego w Krakowie.                                                                                                                                                                      Podczas festiwalu odbyły się: teatralny konkurs Godka krakowska w scenach z „Wesela”; test ze znajomości gwary, w którym  walczyły o tytuł „Najbardziej wygodanej pary”; konkurs gwary krakowskiej, czyli popisy gawędziarzy; konkurs na tradycyjne, krakowskie, wiejskie ciasto weselne – kołacz; konkursy na tradycyjny, krakowski strój ludowy i strój inspirowany ludowym, konkurs poetycki i filmowy oraz maraton krakowiaka.

Wyniki konkursów:

KONKURS GAWĘDY LUDOWEJ

Jury w składzie:

Anna Dymna – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, założycielka fundacji „Mimo Wszystko”

Dariusz Gnatowski – aktor Teatru STU

Dr Kazimierz Sikora – dialektolog, adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

dr Artur Czesak – dialektolog, leksykograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Barbara Żebrowska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Maria Zabiegaj i Maria Figiel z Giebułtowa za skecz „Na Kleparzu”

II miejsce – Marta Komasara z Celin za gawędę „Jak Małgośka wybierała się na jarmark”

III  miejsce – Zofia Olender z Proszowic za gawędę „Pod Bogiym wom godom jak było”

Nagroda specjalna dla osoby ubezpieczonej w KRUS (lub domownika osoby ubezpieczonej), która w swoim występie najlepiej przedstawi problematykę bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, ufundowana przez KRUS otrzymała Zofia Olender.

KONKURS TEATRALNY

Jury w składzie:

Anna Dymna – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie – przewodnicząca

Dr Kazimierz Sikora – dialektolog, adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Barbara Żebrowska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dariusz Gnatowski - aktor Teatru STU

Dariusz Pawelec – realizator  i reżyser telewizyjny, operator kamery, scenarzysta, montażysta, wykładowca  na Wydziale RTiV UŚ w Katowicach

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Barbara Kupiec z Zespołu Szkół w Modlnicy

II miejsce – Szymon Sambor z Teatru Ludowego Tradycja w Okleśnej

III miejsce – Zuzanna Kocioł z Gimnazjum w Radziemicach

KONKURS FILMOWY

Jury w składzie:

Bogdan Wasztyl – Dyrektor TVP Kraków

Dariusz Pawelec – realizator telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych, operator kamery, scenarzysta, montażysta, wykładowca  na kierunku operatorskim WRTiV UŚ w Katowicach

dr hab. Kazimierz Sikora – Katedra Historii Języka i Dialektologii

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Marta Ogonek z Dłużca Film na YT

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienia:  Maria Lenart z Modlnicy Film na YT i Maciej Wilczyński z Krakowa Film na YT

KONKURS POETYCKI

Jury w składzie:

Józef Baran - poeta

Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, historyk, muzealnik

Barbara  Żebrowska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Marek Szczepanek – sekretarz programowy TVP Kraków

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Wacław Płonka z Alwerni za wiersz „Tradycyja”

II miejsce – Angelika Nowak z Dłużca za wiersz „Moja malutko łojcyzna”

III miejsce – Adam Grelecki z Krakowa za wiersz „Jak Pan Bóg świat stworzył”

KONKURS NA NAJBARDZIEJ WYGODANĄ PARĘ

Jury w składzie:

Barbara Żebrowska - doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Artur Czesak – dialektolog, leksykograf

Grzegorz Mielczarek – aktor

Przyznało następujące miejsca :

I miejsce -  Małgorzata Ślusarczyk i Krystian Kwadrans (zdjęcia z charakteryzacji na “Autoportret z żoną” Stnisława Wyspiańskiego poniżej)

II miejsce - Bożena Habuda i Andrzej Tomczyk

III miejsce – Anna i Mariusz Biedak

KONKURS NA KOŁACZ WESELNY

Jury w składzie:

Krystyna Reinfuss – etnografka i kustoszka   w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Juliusz Chrząstowski – aktor Narodowego Starego Teatru

Mgr Tadeusz Wójtowicz – Wójt Gminy Wielka Wieś

Agata Myśliwiec - aktorka

Barbara Guzik – kostiumograf, scenograf, projektant wnętrz

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Marta Mieczyńska z Jastrzębi (Stowarzyszenie 3 Wionki)

II miejsce – Zofia Żyła ze Strzegowej

III miejsce – Alfreda Pieklak ze Strzegowej

KONKURS NA STRÓJ STYLIZOWANY

Jury w składzie:

Dr hab. Ryszard Melliwa prof. Akademii  Sztuk Pięknych w Krakowie, grafik, scenograf

Małgorzata Oleszkiewicz – etnografka i kustoszka w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dariusz Pawelec – realizator telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych, operator kamery, scenarzysta, montażysta, wykładowca  na kierunku operatorskim WRTiV UŚ w Katowicach-

Barbara Guzik – kostiumograf, scenograf, projektant wnętrz

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce  - Łukasz Grochal

II miejsce –  Łukasz Goraj

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienie otrzymało:  Stowarzyszenie 3 Wionki

KONKURS NA TRADYCYJNY STRÓJ KRAKOWSKI

Jury w składzie:

Dr hab. Ryszard Melliwa prof. Akademii  Sztuk Pięknych w Krakowie – grafik, scenograf

Krystyna Reinfuss – etnografka i kustoszka w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Małgorzata Oleszkiewicz – etnografka i kustoszka w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce –  Agata Mazurkiewicz  oraz  Angelika Wojtaszek

II miejsce – Joanna Kędzierska

III miejsce – Wanda Łozińska

MARATON KRAKOWIAKA – KATEGORIA DZIECIĘCA DO LAT 10

Jury w składzie:

Maria Staniszewska & Piotr Kudlarczyk – pomysłodawcy i twórcy Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży EKOLAND w Węgrzcach.

Agnieszka Korta – Żak – Stowarzyszenie Bene Tibi

Anna Golonka

Postanowiło nagrodzić:

I miejsce – Łucja Siejka i Franciszek Brzeziński

II miejsce – Piotr Kutnik i Gabriela Kutnik

III miejsce – Małgorzata Kmita i Marcin Kmita

MARATON KRAKOWIAKA – KATEGORIA DOROSŁYCH

Jury w składzie:

Agnieszka Tatara – choreograf, plastyk, teatrolog i pedagog w Dziecięcym Warsztacie Tańca

Violetta Dziki – choreograf w Teatrze Tańca „Dzieci Krakowa”

Ewa Braniecka – choreografka i ekonomistka

Postanowiło nagrodzić:

I  miejsce - Lidia Szumiec i Krzysztof Kwiecień

II  miejsce – Aleksandra i Jarosław Janeccy

III  miejsce – Celina i Andrzej Gajewscy

Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrodę za uczestnictwo, a dla laureatów zaplanowaliśmy specjalne podarunki.

A oto nagrodzony  pierwszym miejscem  w konkursie poetyckim wiersz Wacława Płonki z Alwerni:

TRADYCYJA

Kiejsik, kiej były niesnaski,
To chytano za balaski.
Abo z gościńca kamienie
I prano po łepetynie.
Niejedyn haj bitnik któryś
Chlastoł łorcykiem łod fury.
Dzisioj … majom pistolety,
Bomby rychtują – ło rety!
Jak powiado jedyn baca:
„Tradycyja sie zatraca”.

Wacław Płonka
Alwernia

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


− 1 = jeden