ROZSTRZYGNIĘCIE XIV MAZOWIECKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO “O STATUETKĘ JANA KOCHANOWSKIEGO”
Niezwykle bogaty był tegoroczny program 23 „Imienin Pana Jana” w Zwoleniu. Wypełniły go koncerty, konkursy, wystawy i prezentacje. W tym roku impreza była połączona z otwarciem po renowacji Krypty Jana Kochanowskiego oraz Centrum Regionalnego.
Adolf KRZEMIŃSKI Przewodniczący jury
Obchody rozpoczęły się w piątek 22 czerwca 2012 r. spotkaniem w ogrodach Domu Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, gdzie burmistrz Bogusława Jaworska otworzyła wystawę prac, wykonanych przez uczestników 4 Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego „Jan Kochanowski w rzeźbie ludowej – inspiracje”. Każdy z nich wykonał po cztery rzeźby, w tym dwa herby: Zwolenia i Korwinów, które dom kultury przekazał Centrum Regionalnemu przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Komisarzem pleneru i wystawy był Waldemar Godziński.
Następnie na plenerowej estradzie na Placu Kochanowskiego wystąpiły zespoły z Białorusi i Ukrainy, uczestniczące w Spotkaniach Ludowych Kultur Europejskich na Ziemi Jana Kochanowskiego.
O 21.00 rozpoczął się wieczór poezji „Janowi Kochanowskiemu – my współcześni”, na który złożyły się koncerty Chóru Kameralnego z Domu Kultury w Zwoleniu, który wykonał a capella “Gaude Mater Polonia” i “Góralu czy ci nie żal” oraz gwiazdy wieczoru Antoniny Krzysztoń. Artystka specjalnie dla mieszkańców Zwolenia i jego patrona zaśpiewała m.in. jedynie z akompaniamentem kontrabasu pieśń Jana Kochanowskiego “Czego chcesz od nas panie”.
Antoni Krzysztoń zeszła ze sceny dopiero po bisach, podbijając serca licznie zgromadzonej publiczności. Jej koncert był dużym wydarzeniem i przeżyciem.
W sobotę, jak zwykle imprezy odbywały się w gminie Policzna i w Czarnolesie. Rozpoczęło się od Czarnoleskiego Marszobiegu, natomiast od godziny 17 w dworku – muzeum odbyło się wręczenie nagród imienia Jana Kochanowskiego oraz w konkursie poetyckim “O dzban Czarnoleskiego Miodu.
Dalszym miejscem sobotniej imprezy była duża scena. Wystąpiły na niej m.in.: zespoły “Sobótka” z Czarnolasu, z Mierziączki, “Bystrzacy”, Kabaret Góralski TRUTEŃ, Bayer Full oraz Don Vasyl.
W niedzielę 24 czerwca uczestnicy „Imienin Pana Jana” wrócili do Zwolenia. Przed uroczystą mszą świętą, która rozpoczęła się w południe, z koncertem zatytułowanym „Jan Kochanowski – hetman poetów sarmackich i jego świat” wystąpił Jacek Kowalski. Eucharystia w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego była połączona z oficjalnym otwarciem Krypty i Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Sarkofag Jana i jego rodziny, który znajduje się w podziemiu kaplicy Kochanowskich, obecnie ma nowe wejście z nowymi schodami, poręczami, wentylacją i oświetleniem.
Po uroczystościach kościelnych ich uczestnicy przeszli w „imieninowym korowodzie”, prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia, pod pomniki wielkiego poety renesansu na placu przy gimnazjum oraz w centrum miasta, gdzie złożono wieńce i kwiaty.
O 15.00 na placu w centrum miasta rozpoczął się koncert galowy „Imienin Pana Jana”. Imprezę otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska i przedstawiciel rodziny Kochanowskich prof. Marek Kochanowski z Sopotu, a przedstawiciele Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej ogłosili oficjalnie wyniki konkursu wiedzy o Janie Kochanowskim.
Podczas koncertu ogłoszono oficjalne wyniki XIV MAZOWIECKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA FRASZKĘ „O STATUETKĘ JANA KOCHANOWSKIEGO – ZWOLEŃ 2012”, który odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama STRUZIKA, Starosty Zwoleńskiego – Waldemara URBAŃSKIEGO, Burmistrza Zwolenia – Bogusławy JAWORSKIEJ.
Organizatorem konkursu jest DOM KULTURY W ZWOLENIU.
Na konkurs wpłynęło 87 zestawów fraszek od 77 autorów z całej Polski – łącznie 261 utworów.
Adolf Krzemiński i Zofia Nowacka-Wilczek
Komisja Konkursowa XIV MAZOWIECKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO NA FRASZKĘ „O STATUETKĘ JANA KOCHANOWSKIEGO – ZWOLEŃ 2012” w składzie:
1. Adolf KRZEMIŃSKI – Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu, Prezes Stowarzyszenia Grupa Literacka „Łuczywo”, poeta, regionalista – przewodniczący komisji
2. Wacław MAŁEK – nauczyciel – polonista, instruktor teatru
3. Edyta SULIMA – Sekretarz Powiatu Zwoleńskiego
na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2012 r. postanowiła przyznać następujące nagrody:
I NAGRODĘ – S T A T U E T K Ę + nagrodę pieniężną 500 złotych – ufundowaną przez Starostę Zwoleńskiego otrzymuje godło MAJ – Adam WOŻYŃSKI z Jawora za zestaw fraszek.
II NAGRODĘ w wysokości 400 złotych ufundowaną przez Burmistrza Zwolenia otrzymuje godło CHODZĄCA POWAGA - Zofia NOWACKA – WILCZEK z Lublina za fraszki „Lojalność wobec rządu” i „Konstatacja emeryta”.
III NAGRODĘ w wysokości 300 złotych ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Zwoleniu otrzymuje godło LA LIBERTE - Kamila WOSIAK z Wrocławia za zestaw fraszek.
WYRÓŻNIENIE w kwocie 100 złotych ufundowane przez Starostę Zwoleńskiego otrzymuje godło AGRARIUS – Bogusław JOP ze Starachowic za zestaw fraszek.
WYRÓŻNIENIE w kwocie 100 złotych ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu otrzymuje godło ŚMIESZKO – Wacław PŁONKA z Alwerni za fraszkę „Święta prawda”.
WYRÓŻNIENIE w kwocie 100 złotych ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu otrzymuje godło ABITAH – Monika ZARCZUK z Gdańska za zestaw fraszek.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dyplomy pamiątkowe ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu.
Nagrodzone fraszki zaprezentował na scenie Krzysztof Małek.
Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez Krzysztofa Małka oraz własnych portalu .
Fotografie Dom Kultury w Zwoleniu.
Adam szczere gratulacje! Sam też wysyłałem, ale niedocenili. Do zobaczenia na Salonie Literackim.