Czy mnie jeszcze pamiętasz ? -Część I
W nawiązaniu do słów piosenki Czesława Niemena ( Czesława Juliusza Wydrzyckiego)
„Czy mnie jeszcze pamiętasz -dowód na to mi daj
czy jak inne dziewczęta -baju baj, baju baj
Czy mnie jeszcze pamiętasz -i może wrócić chcesz tu
czy jak inne dziewczęta-zapomniałaś mnie już
A gdy zechcesz wrócić tu -wracaj z uśmiechem swym
choć bym inną kochał już -będziesz tylko ty
Czy mnie jeszcze pamiętasz -i pamiętasz ten dzień
czy jak inne dziewczęta-zapomniałaś już mnie”.
chciałbym z razem z Państwem odbyć sentymentalną podróż po dawnych niezapomnianych i dawno zapomnianych tytułach polskiej prasy satyrycznej w ostatnich latach XX wieku i pierwszych latach 3 tysiąclecia.
W czasie tej podróży natrafimy na tytuły, które przetrwały na naszym rynku przez kilkadziesiąt lat , ale spotkamy też takie , które niczym efemerydy pojawiły się , ledwie zaistniały i zaraz znikały.
Naszą wędrówkę zaczniemy od najbardziej znanego i poczytnego tytułu w ostatnich latach , niestety XX wieku , tj. od tygodnika satyrycznego
Tygodnik satyryczny „Szpilki” został założony w grudniu 1935 r. przez Zbigniewa Mitznera i Eryka Lipińskiego, który był również jego pierwszym redaktorem naczelnym.
„Szpilki” od samego początku przedstawiały się czytelnikom jako pismo lewicowe i antyfaszystowskie.Przed II wojną światową ośmieszały obóz sanacyjny a po wojnie przeciwników ustroju komunistycznego.
Po wojnie „Szpilki” zostały wznowione pod tym samym tytułem i z zachowaniem kolejnej numeracji. Satyrycy , którzy przed wojną zakładali i współpracowali z tygodnikiem, zaraz po wojnie ponownie zgłosili się do współpracy.
Byli to m.in. Stanisław Jerzy Lec , Eryk Lipiński, Zbigniew Mitzner , Leon Pasternak, Jerzy Zaruba, Karol Baraniecki, Maja Berezowska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Henryk Grunwald, Janusz Minkiewicz, Karol Szpalski, Julian Tuwim, Zenon Wasilewski.
Podczas wojny zginęło wielu autorów „Szpilek”, m.in. Tadeusz Hollender, Światopełk Karpiński, Adam Landau, Edward Szymański, Emil Ułański.
Pierwszy numer wznowionych po wojnie „Szpilek” ukazał się już 1 marca 1945 roku!
Do zespołu „Szpilek” przyłączyło się wielu młodych , zdolnych satyryków i karykaturzystów. Szpilki osiągnęły z czasem nakład ponad 100.000 egzemplarzy i stały się znane w kraju i poza granicami.
CDN