CUDOWNY OGRÓD LODOWYCH RZEŹB
Ogród rzeźb lodowych, który przedstawia najsłynniejsze budowle świata, jest największą atrakcją rozpoczętego w czwartek, 13 bm. IV Warmińskiego Jarmarku Świątecznego.
W ogrodzie można obejrzeć m. in. wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, londyński Big Ben, piramidę Cheopsa.
Rzeźby lodowe, podświetlane wieczorem, goszczą w Olsztynie na jarmarkach już od trzech lat. Na świecie i gdzie indziej w Polsce ta sztuka rzeźbienia jest bardzo popularna.
Do zrobienia jednego bloku z lodu potrzeba ok. 150 l wody. Do rzeźbienia używa się pił elektrycznych lub spalinowych.
Lodowe dzieła, o pięknych kształtach i diamentowo ostrych rysach, przechowywane w chłodni, w temperaturze ok. -10 stopni, są przed rozpoczęciem transportu cięte maszynowo, a potem montowane na miejscu.
W tym roku 9 grudnia w Poznaniu rozstrzygnięto Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej z udziałem 12 par artystów. Tegoroczny festiwal wygrali Samuel Girault z Francji i Michał Mizula z Polski.
Najbardziej znanym na świecie festiwalem rzeźb lodowych jest w Harbinie, Chiny.
Kiedy miasto to było pod wpływami Rosji, 19 stycznia, na prawosławne święto Chrztu Chrystusa wznoszono wykute z lodu z rzeki Sungari krzyże. Wokół nich wznoszono m. in. płoty i latarnie. Po przekazaniu miasta w ręce chińskie, święto przestano obchodzić, ale zwyczaj stawiania rzeźb pozostał i jest obecnie atrakcją turystyczną.
Podczas tegorocznego jarmarku wigilijnego w Olsztynie wystąpi także z niezwykłym koncertem norweski jazmann Terje Isungset, który zagra na instrumentach z lodu.
Lód pochodzi z norweskich jezior i rzek.
Tekst i fot. Władysław Katarzyński