Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

40. ROCZNICA ŚMIERCI JANA CISZEWSKIEGO

Autor: admin dnia 12 Listopad 2022 Brak komentarzy

Równo 40 lat temu, w dniu 12 listopada 1982 r.   w wieku zaledwie 52 lat zmarł legendarny polski dziennikarz i sprawozdawca sportowy Jan Ciszewski.

Jan Ciszewski pochodził z Sosnowca, urodził się 22 maja 1930 roku, wychował się w dzielnicy Sielec. Był najsłynniejszym polskim komentatorem sportowym.

W wieku kilkunastu lat zaczął uprawiać sport żużlowy, lecz wypadek udaremnił mu czynną karierę sportową. Utykał na prawą nogę, która była  krótsza o 12 centymetrów od nogi lewej. Mając dziewięć lat, Ciszewski tak niefortunnie skoczył z wozu pełnego siana podczas wakacji w Tymbarku, że zerwał ścięgno w prawej nodze. Później przytrafił mu się jeszcze wypadek na motocyklu, w wyniku którego doznał urazu biodra i skomplikowanego złamania prawej nogi. Na dodatek doszło do zakażenia krwi i gruźlicy stawu biodrowego. Na domiar złego trwała wojna, możliwości leczenia były ograniczone i Jankowi groziła nawet amputacja. Dzięki troskliwej mamie i czterem operacjom w Siewierzu udało się uratować nogę.

Jan Ciszewski był hazardzistą oraz współpracownikiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.

Żenił się trzykrotnie. Z pierwszego małżeństwa  z żoną Leonardą miał córkę Janinę. Małżonkowie rozeszli się, gdy córka miała 13 lat. Wówczas opiekę nad nią przejęli dziadkowie Ciszewscy i siostra Jana Ciszewskiego- Zofia. Jego drugą żoną była  Anna. Następnie ożenił się po raz trzeci z Krystyną Z tego małżeństwa urodziła się jego druga córka.

Ciszewski relacjonował największe wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej: złoty medal igrzysk olimpijskich w 1972 roku, słynny mecz na Wembley rok później czy srebrne medale MŚ 1974 i 1982, niezapomniane mecze Górnika z Romą w 1970 roku. Oprócz tego komentował mistrzostwo świata na żużlu Jerzego Szczakiela w 1974 roku,  złoty medal olimpijski Jana Kowalczyka w skokach przez przeszkody na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Pracę sprawozdawcy rozpoczął, nie mając ukończonej szkoły średniej, ostatecznie zakończył edukację na zdaniu matury w wieku 40 lat.

Ostatnią imprezą sportową z udziałem Ciszewskiego były Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku w Hiszpanii, na które wyjechał będąc już poważnie chory.

Przyczyną śmierci była marskość wątroby. Do szpitala ( kliniki Ministerstwa Obrony Narodowej) trafił na początku listopada 1982 r., po ataku woreczka żółciowego. Po operacji był w dobrej formie. Nic nie wskazywało na to, że coś złego może się stać. Niestety potem zapadł w śpiączkę cukrzycową. Zmarł 12 listopada 1982 roku. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


dziewięć × = 27