40. ROCZNICA ŚMIERCI JANA CISZEWSKIEGO
Równo 40 lat temu, w dniu 12 listopada 1982 r. w wieku zaledwie 52 lat zmarł legendarny polski dziennikarz i sprawozdawca sportowy Jan Ciszewski.
Jan Ciszewski pochodził z Sosnowca, urodził się 22 maja 1930 roku, wychował się w dzielnicy Sielec. Był najsłynniejszym polskim komentatorem sportowym.
W wieku kilkunastu lat zaczął uprawiać sport żużlowy, lecz wypadek udaremnił mu czynną karierę sportową. Utykał na prawą nogę, która była krótsza o 12 centymetrów od nogi lewej. Mając dziewięć lat, Ciszewski tak niefortunnie skoczył z wozu pełnego siana podczas wakacji w Tymbarku, że zerwał ścięgno w prawej nodze. Później przytrafił mu się jeszcze wypadek na motocyklu, w wyniku którego doznał urazu biodra i skomplikowanego złamania prawej nogi. Na dodatek doszło do zakażenia krwi i gruźlicy stawu biodrowego. Na domiar złego trwała wojna, możliwości leczenia były ograniczone i Jankowi groziła nawet amputacja. Dzięki troskliwej mamie i czterem operacjom w Siewierzu udało się uratować nogę.
Jan Ciszewski był hazardzistą oraz współpracownikiem Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
Żenił się trzykrotnie. Z pierwszego małżeństwa z żoną Leonardą miał córkę Janinę. Małżonkowie rozeszli się, gdy córka miała 13 lat. Wówczas opiekę nad nią przejęli dziadkowie Ciszewscy i siostra Jana Ciszewskiego- Zofia. Jego drugą żoną była Anna. Następnie ożenił się po raz trzeci z Krystyną Z tego małżeństwa urodziła się jego druga córka.
Ciszewski relacjonował największe wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej: złoty medal igrzysk olimpijskich w 1972 roku, słynny mecz na Wembley rok później czy srebrne medale MŚ 1974 i 1982, niezapomniane mecze Górnika z Romą w 1970 roku. Oprócz tego komentował mistrzostwo świata na żużlu Jerzego Szczakiela w 1974 roku, złoty medal olimpijski Jana Kowalczyka w skokach przez przeszkody na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Pracę sprawozdawcy rozpoczął, nie mając ukończonej szkoły średniej, ostatecznie zakończył edukację na zdaniu matury w wieku 40 lat.
Ostatnią imprezą sportową z udziałem Ciszewskiego były Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku w Hiszpanii, na które wyjechał będąc już poważnie chory.
Przyczyną śmierci była marskość wątroby. Do szpitala ( kliniki Ministerstwa Obrony Narodowej) trafił na początku listopada 1982 r., po ataku woreczka żółciowego. Po operacji był w dobrej formie. Nic nie wskazywało na to, że coś złego może się stać. Niestety potem zapadł w śpiączkę cukrzycową. Zmarł 12 listopada 1982 roku. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Tekst i fot. portal migielicz.pl