“JOLKA, JOLKA, PAMIĘTASZ”. CZY JOLKA Z NAJWIĘKSZEGO PRZEBOJU BUDKI SUFLERA ISTNIAŁA NAPRAWDĘ?
“Jolka, Jolka, pamiętasz” ballada rockowa, to jeden z największych przebojów Budki Suflera, śmiem twierdzić, że znany przez większość Polaków.
Okazuje się, że tajemnicza Jolka istniała naprawdę, a jej historia jest naprawdę fascynująca.
Tekst do utworu napisał Marek Dutkiewicz, inspirując się dziewczyną, z którą spotykał się przez kilka miesięcy.
Jolka R. przyjechała nad morze z synem w 1982 r. Jej mąż zbierał wtedy pieniądze na samochód, pracując w Anglii. Dutkiewicz, który spędzał wtedy wakacje w Dębkach z Jolką spotykał się nocami w Karwi. Po zakończeniu znajomości, cała historia wydała się muzykowi na tyle interesująca, że postanowił spisać najważniejsze momenty nadmorskiej przygody. Zanim Dutkiewicz napisał tekst do kultowej piosenki, to otrzymał zgodę od tytułowej Jolki, by opisać ich przygodę.
Po kilku latach doszło do konfrontacji pomiędzy Dutkiewiczem a mężem Jolki, który był wściekły na tekściarza. Małżeństwo rozpadło się ze względu na zdradę kobiety. Według różnych źródeł Jolka mieszka dzisiaj w Warszawie i nie ma kontaktu z Dutkiewiczem. Według Marka Dutkiewicza historia jego z Jolką była tylko epizodem, o czym wspomina w książce “Piosenka musi posiadać tekst” Jana Skaradzińskiego i Konrada Wojciechowskiego.
Melodię utworu stworzył Romuald Lipko. Kompozytor inspirował się utworem “Sailing” Roda Stewarta i chciał stworzyć jego polski odpowiednik.
Pierwsze dźwięki utworu wybrzmiały w bytomskim domu kultury. Romuald Lipko stworzył kompozycję na keyboardzie w 1982 r., tuż przed koncertem. Gitarowe wstawki zostały dograne znacznie później. Ostatecznie przebój został zarejestrowany w studiu Giełda w Poznaniu. Nad nagraniem “Jolka, Jolka, pamiętasz” zespół pracował przez kilka miesięcy.
Piosenkę po raz pierwszy zaśpiewano w październiku 1982 r. na koncercie w warszawskim Parku. Kilka dni później utwór zaczął puszczać w radiu Piotr Kaczkowski, nie zdradzając tytułu i wykonawcy piosenki.
Piosenka “Jolka, Jolka, pamiętasz” zajmowała przez kilka tygodni pierwsze miejsce listy przebojów Programu Trzeciego oraz znalazła się na ósmym miejscu polskich przebojów wszech czasów.
Utwór “Jolka, Jolka, pamiętasz” po raz pierwszy pojawił się na kompilacyjnym albumie “1974-1984″. Była to pierwsza kompozycja Budki Suflera w całości wyśpiewana przez Felicjana Andrzejczaka, który chwilę przed premierą krążka został wokalistą grupy.
Budka Suflera przygotowała również angielską wersję utworu pt. Lifeline, wykonywaną przez Krzysztofa Cugowskiego.
Covery utworu wykonali: Ernest Staniaszek, Natalia Pierwoła, Włodzimierz Matuszak, Boys oraz Robert Janowski w 2012 roku. Jego parodia po śląsku nosi tytuł „Dorka, Dorka”, a słowa do niej napisał Andrzej „Toluś” Skupiński.
Opracowano m.in. na podstawie tekstu Bartosza Sądera z onet.pl.