Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

24 ROCZNICA ŚMIERCI JONASZA KOFTY

Autor: admin dnia 19 Kwiecień 2012 Brak komentarzy

W dniu dzisiejszym, 19 kwietnia 2012 r. mija 24 rocznica śmierci Jonasza Kofty.

Jonasz Kofta był wybitną postacią polskiej sceny poetyckiej i kabaretowej, jednocześnie był autorem tekstów, aktorem, satyrykiem i piosenkarzem .Urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie, w wyniku powikłań po zakrztuszeniu się podczas posiłku. Wcześniej cierpiał na chorobę nowotworową, którą udało mu się wyleczyć.
Jonasz Kofta, ok. 1970 Wikipedia.pl

Któż z nas nie pamięta jego pełnych poezji piosenek “Pamiętajcie o ogrodach”, “Autobusy zapłakane deszczem”, “Jej portret” czy “Song o ciszy”.

Debiutował w początku lat 60 ubiegłego wieku w klubie studenckim Hybrydy, w którym działał teatr i scena kabaretowa. Pierwsze teksty Kofta pisał właśnie dla Hybryd. Później współpracował z warszawskim Teatrem Syrena. Był też współzałożycielem i jednym z czołowych wykonawców w kabarecie “Pod Egidą”.Należał do grona autorów słynnego ITR-u, czyli Ilustrowanego Tygodnika Rozrywki. Współpracował między innymi ze Stefanem Friedmannem (cykle Dialogi na cztery nogi i Fachowcy) oraz Janem Pietrzakiem (Duety liryczno-prozaiczne). Pisał dla Szpilek, Radaru, Płomyka i itd. Od 1964 współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów (między innymi do piosenek Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Autobusy zapłakane deszczem czy Kwiat jednej nocy i wykonawcą wielu popularnych przebojów. Publikował również wierszowane felietony w Polityce.

Niewiele osób zapewne wie, iż stworzył on również większe formy sceniczne, takie jak : musicale “Oko”, “Kompot”. Napisał komedię “Fachowcy”, był autorem scenariuszy rewii i podjął dwie próby dramaturgiczne pisząc “Wojnę chłopska” i “Wątrobę faraona”.

Przede wszystkim jednak był autorem tekstów piosenek, których napisał kilkaset i których był też popularnym i lubianym wykonawcą.

Obok Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców piosenki poetyckiej w Polsce. Nagrodę (Grand Prix) jego imienia przyznaje jury Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej.

Jonasz Kofta był niezwykle uzdolniony, żył bardzo intensywnie, lecz niestety również bardzo krótko. Był błyskotliwym i wesołym uczestnikiem spotkań towarzyskich, duszą towarzystwa, człowiekiem, który obdarzał ludzi przyjaźnią i serdecznym zainteresowaniem.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.