„Największe jaja w Tczewie”. Wielkanocny kiermasz – baranki, pisanki i kartki
Jak zwykle już od wielu lat, Wielkanoc w Tczewie zbliżała się wielkimi krokami, a wraz z nią kiermasz świąteczny „Największe jaja w Tczewie”. W tym roku impreza odbyła się tradycyjnie
w jednej z sal Centrum Kultury i Sztuki w czwartek w dniu
7 kwietnia 2011 r.
W ruch poszły licytowane ceramiczne jaja – strusie i kurze, kartki świąteczne oraz wełniane kurki i baranki!
Wielkanocnym kiermaszem od lat bawią społeczność tczewską niepełnosprawni z ośrodka przy ul. Wigury – Tczewskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Warsztatowymi siłami
Aby tradycyjny kiermasz mógł się odbyć konieczne jest przecięcie wstęgi. Dokonali tego za namowami konferansjera Ludwika Kiedrowskiego: starosta tczewski Józef Puczyński i przewodniczący Rady Powiatu Piotr Odya.
W tym roku imprezę nawiedził tłum rządnych rękodzieła. Przygrywał zespół Impuls, a ze stanowiska prowadzącego na środku sali dobiegały gromkie zapowiedzi różnego rodzaju konkursów i licytacji.
- Są tu z nami przedstawiciele różnych zawodów i profesji samorządowych oraz prowadzący warsztaty, dzięki którym możemy podziwiać tyle różnego rodzaju rękodzieła – witał gości Ludwik Kiedrowski. – Przybyli prowadzący warsztaty plastyczne, muzykoterapii, ceramiki i rzemiosła. Dzięki nim możemy cieszyć się tymi wszystkimi pięknymi rzeczami! Wszystkich, którzy tu przyszli witam i zapraszam do zabawy, bo atrakcji jest co niemiara.
Wielkie jajo za „100”
Przy jednym ze stolików odbywało się malowanie strusich pisanek. Do tego zadania zostali wybrani: Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo – Regionalnego Dolnej Wisły, Piotr Odya, przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego i uczestniczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dla gości wśród atrakcji i tym razem nie mogło zabraknąć loterii fantowej, w której każdy los wygrywał, konkursu na najzabawniejszą fraszkę, plastycznego dla dzieci oraz żelaznego punktu każdego kiermaszu wielkanocnego – „Największe jaja”, czyli licytacji ceramicznych jaj i rękodzieła.
Jako pierwsza największe, najbardziej atrakcyjne, bogato zdobione jajo zlicytowała za 100 zł Maria Śmiełowska. Wielkie jajo wygrał też jeden z uczestników, po wylosowaniu kuponu, które sprawiedliwie wylosowała jedna z uczestniczek Dziennego Centrum Aktywności działającego przy TK PSOUU.
Bez pani kierownik
Trudno powiedzieć, które wyroby cieszyły się największym powodzeniem.
- Pod nasze stoisko podchodziły tłumy, nie ma reguły – wszystko dobrze schodziło – stwierdziła, gdy zrobiło się trochę luźniej teraputka Lucyna Bednarczyk. – Nasza loteria cieszyła się dużym powodzeniem. Najzabawniejsze jest, że każdy chciał wygrać nasze wielkie wełniane pisanki.
Dodajmy, że w tym roku szczególnie dobrze prezentowały się grube, zabawne baranki. Najczęściej miały rogi z gliny bądź tektury, a wykonane były rzecz jasna z wielkiego jaja i często wełny.
„Największe jaja w Tczewie” trwają nieprzerwanie od 10 lat. Zdążyły wpisać się w koloryt tczewskiej starówki, a w ostatnich latach nawet w program rewitalizacji os. Stare Miasto. Od dawna cieszy się dużą popularnością, integrując mieszkańców tej części miasta i nie tylko. Wiele osób żałowało, że w tej edycji „Jaj” pierwszy raz zabrakło pomysłodawczyni imprezy wiceprzewodniczącej KT PSOUU Urszuli Giełdon…
Zmagania konkursowe
● Konkurs plastyczny „Moja Wielkanoc”: 1. Julia Kropka, 2. Mateusz Cichosz;
● Najpiękniejsza piosenka: 1. Mikołaj Zych, 2. Klaudia Dusowska;
● Kartka świąteczna: 1. Kamil Sztepnakowski, 2. Marcin Czech.
Fraszki odlotowe
● W piątek rano bez gadania bierz się do jaj malowania.
Maluj wszystkie bez wyjątku: małe duże i te z wrzątku.
● Dinozaury nie przetrwały, bo im jaja skamieniały.
● Żółtko z białkiem się zmówiło, że razem im będzie miło – iść przez życie, piec się, smażyć o gotowaniu pomarzyć.
Wytarzać się w sosie chrzanowym, majonezowym wysmarować.
A nawet raz do roku na Wielkanoc pozwolić się namalować.
● „Ab ovo” – to nie znaczy to i owo,
ale od jaja czyli od początku – doszliśmy w pewnym porządku
do „Jaj Największych w Tczewie” – tego każdy może być pewien.