Główna » Mirosław Odyniecki, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

ZMARŁ MIROSŁAW ODYNIECKI

Autor: admin dnia 24 Październik 2020 Brak komentarzy

22.10.2020 r. o godzinie 16.40 w Wejherowie w wieku 73 lat zmarł Mirosław Odyniecki, o czym poinformowała media jego najbliższa rodzina.

Mirosław Wacław Odyniecki urodził się 15.02.1947 r. w Wejherowie. Rodzina Odynieckich przybyła do Wejherowa z Mohylowa na Podolu. Jego rodzice to ojciec Jerzy i matka Cecylia. Mirosław Odyniecki był żonaty (żona Barbara). Miał dwóch synów – Mateusza i Bartłomieja z tym, że Mateusz nagle i niespodziewanie zmarł w nocy z 29/30 września 2017 r. w wieku zaledwie niespełna 32 lat, o czym pisaliśmy na portalu w artykule z dnia 27.11.2018 r. Z jego śmiercią Mirosław nie mógł się nigdy pogodzić zwłaszcza, że ten odziedziczył po nim talent poetycki.

Mirosław Odyniecki był dziennikarzem, literatem i animatorem kultury od lat związany z powiatem wejherowskim, samorządowcem. Mieszkał w Wejherowie. Znany z wielu publikacji, autor książek, propagator kultury, literat, dziennikarz, poeta, satyryk, muzyk, laureat wielu nagród, juror szeregu konkursów. Był człowiekiem z wielkim poczuciem humoru. Pracował w wielu zawodach. Był nauczycielem, robotnikiem, klezmerem, milicjantem, instruktorem sportowym, dziennikarzem.

Jest współzałożycielem Open Arts Festival (dawniej Open Air Rock Festival) , corocznej, cyklicznej imprezy (festiwalu rockowego), organizowanej na początku września w Wejherowie w amfiteatrze miejskim, na której występują zespoły rockowe z okolic miasta. Cała impreza ma charakter “rockowego pikniku” i trwa prawie 10 godzin. W 2004 r. wspólnie z Markiem Richterem zorganizowali oni po raz pierwszy ten festiwal, wtedy jeszcze jako Wejherowski Piknik Rockowy.

Jako poeta debiutował w 1966 roku na łamach tygodnika “Filipinka”, wygrywając konkurs na opowiadanie. Publikował w prasie, głównie wiersze i opowiadania, od “Liter” do “Punktu”. W latach 1993-1999 był redaktorem naczelnym “Kuriera Wejherowskiego”, potem, do połowy 2005 roku, dziennikarzem “Głosu Wybrzeża”.

W swoim dorobku Mirosław Odyniecki ma również wydane tomiki wierszy. Pierwszy wydał w 1994 roku i był zatytułowany “Akt bezbronności”. Następnie wydał jeszcze kolejne tomiki: „Oczekując kamień” (1998), „Moja Piaśnica” (2005).

Jego wiersze były publikowane w różnych opracowaniach zbiorowych, m.in. takich jak: „Ze sztambucha wejherowskich poetów i grafików” (1994), „Piaśnica oczyma poetów” (2001), „Poetyckie zakola rzeki Redy” (2002, 2005), „Piotr naszego czasu: poeci Ziemi Wejherowskiej w hołdzie Papieżowi Polakowi” (2011), „Gniewino – dobre miejsce” (2014). Dzięki Niemu ukazywały się kolejne antologie poezji poetów ziemi wejherowskiej “Ziemio moja” ((2006, 2008, 2014, 2016).

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich m.in. „O grudę bursztynu”, „O Złote Pióro Sopotu”, w „Człuchowskim poezjobraniu”, „O laur Bursztynowej Róży”.

Jest autorem książki „Wejherowskie Wojenki Wyborcze”.  Był pomysłodawcą „Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego” i współorganizatorem koncertów rockowych. Zasiadał w komisjach konkursów literackich m.in. „O statuetkę Stolema”. Obok Wejherowa związany był z Gniewinem, gdzie redagował gminny biuletyn.

Mirosław Odyniecki był także od 2010 r. współpracownikiem portalu migielicz.pl. Zawsze bezinteresownie służył swoją pomocą przy redagowaniu materiałów dotyczących wydarzeń satyrycznych, zwłaszcza Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “O Statuetkę Stolema”, którego był przewodniczącym komisji konkursowej.

Ceniłem Go za niepowtarzalne poczucie humoru. Pamiętam dokładnie jak w listopadzie 2016 r., kiedy to zostałem laureatem konkursu “O Statuetke Stolema” zachęcał mnie do przyjazdu do Gniewina na uroczystą galę. Kiedy powiedziałem mu, że z Leska do Gniewina nie ma dobrego połączenia , to ten bez namysłu odpowiedział, żebym siadał na rower i za…alał i  na pewno zdążę dojechać na czas. Żałuję, że nie skorzystałem z Jego rady, gdyż w ten sposób przepadła niepowtarzalna okazja na bezpośrednie spotkanie z tak wybitnym Człowiekiem.

Pogrzeb  Mirosława Odynieckiego odbędzie się 27.10.2020 r. o godz. 9.30 w  Kościele Św. Stanisława Kostki (przy rondzie) w Wejherowie.

23.11.2020 r.

Jan Migielicz

Redaktor naczelny portalu migielicz.pl


Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.