Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2020, WSZYSTKIE WPISY

TURNIEJ POETYCKI ,,O CHMIELAKOWY ANTAŁEK” 2020 ROZSTRZYGNIĘTY

Autor: admin dnia 2 Wrzesień 2020 Brak komentarzy

Podczas Gali inaugurującej Jubileusz 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich w dniu 23 sierpnia 2020 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju Poetyckiego o „Chmielakowy Antałek” 2020.

Na tegoroczny Turniej wpłynęło 58 zestawów wierszy.

Protokół Jury przedstawił Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury, brzmi on następująco:

„Jury Turnieju Poetyckiego o „Chmielakowy Antałek 2020” w składzie:

- Dorota Ryst

- Magdalena Sadowska-Maciejewska

- Jan Henryk Cichosz

Po przeczytaniu 58 zestawów nadesłanych na Turniej, w dniu 17 sierpnia 2020 r. uznało, że poziom tegorocznego Turnieju nie jest na tyle wysoki, by nominować którykolwiek z zestawów do nagrody głównej.

Postanowiono natomiast przyznać 2 wyróżnienia finansowe ex aequo:

- zestaw 23, godło „Katamaran” – Paweł Ślusarczyk (Zakopane)

- zestaw 39, godło „Manx” – Anna Piliszewska (Wieliczka)

Każdy z jurorów wskazał też jeden zestaw, który jego zdaniem zasługuje na wyróżnienie honorowe:

Dorota Ryst – „Chmielakowe Święto” z zestawu nr 1, godło „Na huśtawce”- Jan Gumbisz (Kielce)

Magdalena Sadowska-Maciejewska – zestaw nr 9, godło „Kufelek”- Irena Wanda Niedzielko (Zalasowa)

Jan Henryk Cichosz – zestaw nr 20, godło „Zofia”- Jerzy Stachurski (Gdańsk)”

Dodatkowo Przewodnicząca Jury Magdalena Sadowska-Maciejewska skierowała również list, który odczytała Marzena Morylowska:

„Drodzy uczestnicy Turnieju o „Chmielakowy Antałek”, Szanowni włodarze miasta i goście!

Co roku na konkurs zainicjowany przez Jana Henryka Cichosza oraz grupę „Słowo” wpływa kilkadziesiąt zestawów wierszy, tak było i tym razem. W czasie pandemii koronawirusa poezja, mimo wszystko ma się dobrze. Są wśród nadesłanych zestawów wiersze słabe, próby literackie, ale w każdej edycji jury wyławia również poetyckie perły (tu następuje mimo woli lokowanie produktu znanego dobrze smakoszom piwa:). We współczesnym świecie przepełnionym technologią, dobrami materialnymi poezja wciąż jest kluczem do zrozumienia świata i drugiego człowieka, choć „niektórzy/ czyli nie  wszyscy lubią poezję (…) będzie tych osób chyba dwie na tysiąc” (cytuję za Noblistką).

Kiedy jestem w jakimś miejscu w Polsce, gdzie zaproszono mnie jako nagrodzoną lub wyróżnioną w konkursie poetyckim, zawsze tłumaczę, że choć przyjechałam z Warszawy (jest to od kilkunastu lat moje miejsce zameldowania), to pochodzę z Krasnegostawu (tak, tak, to ta nazwa, która sprawia trudności w odmianie i zapisie, a czasem nawet łamie język). I zaraz słyszę pytanie: czy to właśnie w tym miasteczku odbywają się chmielaki? I już toczy się rozmowa o „Chmielakowym antałku”, o „Ja Cię kocham, a Ty pisz”.

Turniej poetycki o „Chmielakowy Antałek” wpisał się na stałe w kalendarz nie tylko Chmielaków Krasnostawskich, ale na trwałe zaznaczył na mapie literackich wydarzeń. Jest konkursem rozpoznawalnym w różnych rejonach Polski. Śmiało mogę powiedzieć, że stał się tradycją, którą warto kultywować (początek to rok 1983). Charakter wierszy napływających na konkurs w głównej mierze jest ludyczny i dionizyjski. Jednak wiersze te  podejmują często tematykę egzystencjalną, dotykają spraw życia, przemijania i śmierci.

Jako mieszkance Krasnegostawu marzy mi się opracowanie hasła w Wikipedii, ale przede wszystkim jubileuszowa publikacja nagrodzonych wierszy, do której zajrzeć by mogli w wolnej chwili nie tylko poeci. Pokusiłabym się o odnalezienie laureatów poprzednich edycji, spisanie wspomnień w formie reportażu i oddanie pamięci tym, którzy współtworzyli tę tradycję przez kilkadziesiąt lat, a których z nami już nie ma. Chciałabym, aby czytelnik mógł się zatrzymać w naszym miasteczku na dłużej.”

Nagrodzone wiersze przeczytał Stanisław Kliszcz instruktor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


7 − = dwa