Główna » Tadeusz Józef Maryniak, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

TADEUSZ JÓZEF MARYNIAK (1935 – 2016)

Autor: admin dnia 21 Maj 2016 Brak komentarzy

9 marca 2016 r. w Warszawie zmarł Tadeusz Józef Maryniak (Tamar), poeta i satyryk, autor wierszy, aforyzmów, fraszek, haiku i limeryków. Pochowany został 21 marca 2016 r. w grobie rodzinnym na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim.

Urodził się 30.05.1935 r. w Goniądzu na Podlasiu. W 1960 r. ukończył Politechnikę Warszawską i rozpoczął pracę w ZPC „Ursus”, którą zakończył w 1996 r. przechodząc na emeryturę. Od wielu lat zajmował się pisaniem krótkich form literackich. Jego domeną były wiersze, fraszki, aforyzmy, haiku i limeryki. Był członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Artystów Polskich, Klubu Literackiego „Metafora” przy Ośrodku Kultury „Arsus” w Ursusie (był prezesem przez 20 lat), Sekcji Literackiej „Vena” przy RSTK w Warszawie oraz Zasłużonym Działaczem Kultury.

Swoje utwory publikował w „Szpilkach”, „Karuzeli” „Chłopskiej Drodze”, „Metalowcu”, „Głosie Ursusa”, „Naszej Metropolii” oraz w „Literackiej Polsce”. Jego publikacje ukazywały się również w „Własnym Głosem”, „Metrze”, „Angorze”, „Najprościej”, „Panoramie Południa”, „Akancie”, „Quo Vadis?”, „Radostowej”, „Sąsiadach”, „Filantropie Naszych Czasów” oraz w kwartalnikach „Okolica Poetów” i „Znaj”. Organizował warsztaty twórcze i przygotowywał kolejne wydania książkowe.

Jako wydawca – TAMAR – w serii Biblioteka Tamara od 1999 r. opublikował czterdzieści trzy zbiory swoich utworów, w tym 8 – wierszy (także haiku i wierszy satyrycznych), 10 – fraszek, 2 – limeryków oraz 23 – aforyzmów.

Tadeusz Józef Maryniak był również laureatem białostockiego Konkursu na Aforyzm i Fraszkę „Satyrbia” (uczestniczył w konkursie od 2003 r.). Jego utwory ukazywały się w „Najprościej”, po raz  pierwszy w numerze 3 (57) w roku 2002. W numerze 4 (110) za rok 2015 zamieszczony został wybór aforyzmów z tomiku „Myśli nurtujące. Tom 1”.

Oprac. K a z i m i e r z S ł o m i ń s k i

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.