Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Zdjęcia 7 nowych cudów świata natury!

Autor: admin dnia 12 Listopad 2011 Brak komentarzy

Jak już informowaliśmy wcześniej, finał konkursu szwajcarskiej fundacji New7Wonders na siedem nowych cudów świata natury już za nami.

Do konkursu zgłoszono 440 miejsc z całego świata, do finału weszło ich zaledwie 28, między innymi Mazury. Polska kraina jezior niestety nie znalazła się w cudownej siódemce (jest w pierwszej czternastce). Zobaczcie, jakie miejsca zebrały najwięcej głosów!

Jeju, Korea Południowa

Wyspa o wdzięcznej nazwie Jeju (Czedżu) jest największą na terenie Korei Południowej. Od 2007 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa pochodzenia wulkanicznego położona jest w Cieśninie Koreańskiej i to na niej znajduje się najwyższy szczyt kraju – wulkan Halla-san (1950 m n.p.m.).

fot. KOREA.NET – Official page of the Republic of Korea, Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com:

Puerto Princesa, Filipiny

Niezwykła podziemna rzeka Puerto Princesa i park narodowy o tej samej nazwie znajdują się na Filipinach. Ponad 8-kilometrowy odcinek wiedzie przez górski krajobraz, który urozmaicają formy krasowe. Przed wpłynięciem do Morza Południowochińskiego Puerto Princesa pokonuje jaskinię, w której znajdują się przepiękne stalaktyty i stalagmity.

fot. irisgodd3ss, Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com:

Amazonia

Amazonia zajmuje obszar 7 mln km kw., na terenie Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu oraz Wenezueli i stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo teren na planecie. Jeden na dziesięć znanych gatunków na świecie mieszka w dżungli amazońskiej. Również różnorodność roślin jest tu największa na Ziemi. Według niektórych ekspertów na 1 km kw. może rosnąć w przybliżeniu 75 tys. rodzajów drzew.

fot. Licencja Creative Commons, flickr.com: crashadventures

Wodospady Iguazu, Argentyna/Brazylia

Wodospady Iguazu znajdują się między brazylijskim stanem Parana i argentyńskim regionem Misiones. Z 275 skarp skalnych o wysokości ok. 70 metrów spływa rzeka Iguazu. Najbardziej znanym wodospadem jest “Gardło diabła”, który można podziwiać z tarasu widokowego w odległości 50 m. Najlepiej wybrać się tu późnym latem.

fot. uploaded on Flickr by SF Brit under CC License http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zatoka Ha Long, Wietnam

Zatoka Ha Long znajduje się w północnej części Wietnamu i stanowi najbardziej spektakularny krajobraz w kraju. Na zatoce rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek. Większość z nich ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię turkusowej wody. W skałach widnieją liczne jaskinie i groty. Zbocza porasta gęsty, soczysto-zielony las tropikalny.

Zatoka Ha Long, Wietnam

Zatoka Ha Long znajduje się w północnej części Wietnamu i stanowi najbardziej spektakularny krajobraz w kraju. Na zatoce rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek. Większość z nich ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię turkusowej wody. W skałach widnieją liczne jaskinie i groty. Zbocza porasta gęsty, soczysto-zielony las tropikalny.

fot. flickr.com/qiv/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Park Narodowy Komodo, Indonezja

Park Narodowy Komodo to jeden z 50 parków narodowych na terenie Indonezji, w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie, utworzony w 1980 roku. Słynie z endemicznego gatunku – żyje tu waran z Komodo – największa jaszczurka na świecie. Od 1991 roku park znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

fot. leafbag, Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com

Góra Stołowa, RPA

Góra Stołowa (ang. Table Mountain) za sprawą jej charakterystycznego kształtu stała się symbolem Kapsztadu. Znajduje się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei. Pierwszy Europejczyk dotarł tu w 1503 roku.

fot. sxc.hu

wp.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.