Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2013, WSZYSTKIE WPISY

TURNIEJ POETYCKI O “CHMIELAKOWY ANTAŁEK” 2013 ROZSTRZYGNIĘTY

Autor: admin dnia 28 Sierpień 2013 Brak komentarzy

Dnia 25 sierpnia 2013 r. o godz. 14.00 na Scenie w Rynku Miejskim odbyło się podsumowanie Turnieju Poetyckiego o „Chmielakowy Antałek”, który jest imprezą towarzyszącą Chmielakom Krasnostawskim.

Jury w składzie: Jadwiga Demczuk, Mariusz Kargul i Stanisław Kliszcz /sekretarz konkursu/

po przeczytaniu kilkudziesięciu nadesłanych zestawów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

- I nagroda – Marta Jurkowska z Olkusza za zgrabne połączenie myśli przewodniej Turnieju z materią słowa i za środki poetyckiego wyrazu, które smakują niczym wchodzący w swe najlepsze lata trunek.

- II nagroda – Tadeusz Charmuszko z Suwałk za symbiozę rytmu i rymu połączonego z baczną obserwacją otaczającej rzeczywistości.

- III nagroda – Barbara i Zbigniew Witosławscy z Gorzowa Wielkopolskiego za ocalenie godności współczesnego piwowarstwa i pozytywne, mimo wszystko, przesłanie spożywcze.

- Wyróżnienie – Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich za odważną próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o zawartość piwa w piwie.

Nagrody przybyłym na Chmielaki laureatom wręczył Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.

Jury pragnie wyrazić zadowolenie z faktu, iż Turniej przez lata swego istnienia zdołał przyciągnąć i „wychować” sobie wierną grupę uczestników, na których można liczyć w każdej edycji, niezależnie od wysokości  wygranych oraz kondycji polskiego chmielarstwa.

Turniej Poetycki o „Chmielakowy Antałek”  jest konkursem poetyckim, organizowanym od 1983 roku jako impreza towarzysząca Chmielakom Krasnostawskim . Inicjatorem tego Turnieju był Jan Henryk Cichosz, jeden z założycieli grupy literackiej Słowo w Krasnymstawie, a obecnie lider Klubu Literackiego „Strona”. Na tegoroczny turniej przesłano utwory o szeroko pojętej tematyce ludyczno-dionizyjskiej.

Jadwiga Demczuk po rozstrzygnięciu powiedziała: „Fakt bycia powołanym do oceny innych, zobowiązuje i wymaga wielkiego obiektywizmu ze strony oceniających, co bywa rzeczą niezwykle trudną. Rola poezji jest taka że powinna wzruszać, bawić i zahaczać o problemy tego świata. To wszystko było w tych wierszach. Są to utwory, które podejmują swoistą grę z czytelnikiem, prowokują do odgadywania zawartych tam intertekstów i aluzji”.

Tegoroczna edycja miała specjalną oprawę – po mieście jeździło „mobilne laboratorium turnieju”, rozdawano wiersze z lat poprzednich, jak również można było zrobić sobie zdjęcie na pamiątkowej ściance Turnieju.

Więcej na stronie KDK Krasnystaw

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.