Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

“Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku”. Polski wynalazca Lucjan Łągiewka i jego zwycięska technologia EPAR

Autor: admin dnia 15 Październik 2011 Brak komentarzy

5 października 2011 r. Międzynarodowa Federacja Organizacji Wynalazczych nagrodziła Lucjana Łągiewkę i technologię EPAR tytułem ” Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku”.

Od 4 do 7 października w Sztokholmie trwały obchody 125-lecia istnienia Towarzystwa Wynalazczego Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk (SUF), które jest najstarszą tego typu organizacją na świecie. W tym samym czasie został również zorganizowany przez Międzynarodową Federację Organizacji Wynalazczych (IFIA) Czwarty Międzynarodowy Dzień Wynalazców. Podczas jubileuszowego spotkania postanowiono wybrać najwybitniejsze osiągnięcia wynalazcze minionej dekady.

Nie liczyliśmy na najwyższe wyróżnienie – przyznaje Przemysław Łągiewka, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR Sp. z o.o. –  chcieliśmy jednak zmierzyć się z najlepszymi. Cieszył nas sam fakt, że nasza technologia została zakwalifikowana do grona pretendentów rozważanych przez międzynarodowe jury. Każdy z 82 krajów członkowskich IFIA mógł zgłosić 3 projekty technologiczne, które oceniał jako generujące największe korzyści dla rozwoju ludzkości. Do zaprezentowania swoich wynalazków zaproszono 42 kraje. Skromność wynalazców z Kowar okazała się jednak nieuzasadniona, gdyż IFIA uznała, że to właśnie EPAR zasługuje na tytuł  ”Best Invention of the First Decade of 21st Century” (Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku).

Najwybitniejsze osiągnięcie wynalazcze minionej dekady - Międzynarodowej Federacji Organizacji Wynalazczych (IFIA)

Ta nagroda jest dla nas niezwykle cenna – mówi Łągiewka i tłumaczy, że po raz kolejny w okresie ostatnich dwóch lat polska myśl techniczna wygrała z konkurencją z Niemiec, Anglii, Japonii, USA czy Szwecji. Dzięki tym zwycięstwom wzrasta prestiż polskiego środowiska naukowego, a ponadto coraz bardziej uzasadnione jest przekonanie o tym, że technologia EPAR może stać się atrakcyjnym polskim towarem eksportowym.
Międzynarodowe uznanie dla technologii EPAR (Wystawa Inventions Geneva, Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Innowacji w Warszawie, Międzynarodowe Targi Wynalazców IIFME w Kuwejcie, Targi Brussels INNOVA) nie kończy się jednak tylko na medalach i nagrodach. W 2011 wspólnie z polskimi partnerami Project EPAR rozpoczął praktyczne wdrażanie rozwiązań opartych na innowacyjnej technologii w postaci m. in. barier drogowych oraz odbojnic portowych. W najbliższym czasie przygotowywane są również wdrożenia w branży górniczej i sportowej.

Relacja z konferencji poświęconej wynalazkowi Łągiewki i projektowi EPAR

www.epar.pl

http://maciwoda.nowyekran.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.